Co nowego w materiałach maturalnych dla uczniów?
Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała podsumowanie informacji zawartych w informatorach, aneksach i materiałach maturalnych. Dokument przyda się m.in. osobom, które jeszcze nie zdążyły przeglądnąć materiałów dla maturzystów. Pomoże także na "ostatniej prostej" przygotowań merytorycznych i formalnych do egzaminu. W treściwym dokumencie znalazły się m.in. informacje takie jak:
- harmonogram matur 2024,
- informacje o Formule 2023 i Formule 2015 egzaminu,
- informacje o różnicach w arkuszach maturalnych dla obydwu formuł,
- statystyki tegorocznych matur,
- obowiązujące wymagania maturalne,
- informacje o przedmiotach dodatkowych na maturze,
- pełny spis materiałów i pomocy dla maturzystów.
Pomoc do matury? 20 zestawów CKE do powtórek
Najbardziej pomocny dla maturzystów może okazać się spis arkuszy i materiałów – dla obydwu formuł egzaminu. W przypadku matury w Formule 2023 (zdawanej w tym roku przez większość uczniów) udostępniono m.in. arkusze diagnostyczne, wnioski z badania diagnostycznego, informatory i kluczowe komunikaty. Do tego dochodzą zestawy dla określonych przedmiotów np.: przykładowe nagrania egzaminu ustnego z języka polskiego, zbiory zadań z matematyki – na poziomie podstawowym i rozszerzonym, zbiór zadań problemowych z chemii, przykładowe wypracowanie na egzaminie z historii. Maturzyści mogą również zapoznać się z przedmiotowymi arkuszami egzaminacyjnymi z poprzednich lat i z arkuszami matur próbnych.
Ilu uczniów podejdzie do matury? Z jakich przedmiotów?
Ciekawie prezentują się podane statystyki tegorocznych matur. Z wstępnego podsumowania CKE wynika, że w 2024:
- przeprowadzone zostanie ok. 556 885 egzaminów ustnych i ok. 1 405 725 egzaminów pisemnych,
- 596 – tyle różnych rodzajów arkuszy przygotowano na potrzeby matur (dwie formuły, termin główny),
- 112 – tyle różnych rodzajów płyt przygotowano m.in. na potrzeby matur z języków obcych, historii muzyki, dla maturzystów z Ukrainy oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami.
Do egzaminów obowiązkowych (ustne i pisemne) przystąpi ok. 263 tys. zdających, którzy w roku szkolnym 2023/2024 ukończyli szkołę ponadpodstawową. Tegoroczni maturzyści spośród dostępnych przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym wybierali najchętniej:
- język angielski – 183 688 osób (69,8 proc. absolwentów 2024),
- matematyka – 72 614 osób (27,6 proc. absolwentów 2024),
- geografia – 61 788 osób (23,5 proc. absolwentów 2024).
Na kolejnych miejscach znalazły się: język polski, biologia, chemia, WOS, historia i fizyka. Zestawienie zamyka informatyka, którą jako przedmiot dodatkowy planuje zdawać 9 568 absolwentów.
Ostatni dzwonek na przypomnienie terminów matur
W dokumencie przypomniano także o podstawowych terminach maturalnych. Maraton egzaminacyjny wystartuje 7 maja o godz. 9:00 egzaminem pisemnym z języka polskiego. Początek matur ustnych jest przewidziany na 11 maja. Wyniki matur zostaną opublikowane 9 lipca.