Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina uczniom o kluczowych zasadach obowiązujących podczas matury i egzaminu ósmoklasisty w 2025 roku. Absolutny zakaz dotyczy wnoszenia wszelkich urządzeń telekomunikacyjnych, takich jak telefony komórkowe, smartwatche czy tablety. Niezależnie od formy egzaminu – pisemnej czy ustnej – posiadanie takiego sprzętu jest niedozwolone.
Notatki, podręczniki i kalkulatory na cenzurowanym
Oprócz elektroniki, na salę egzaminacyjną nie wolno wnosić żadnych notatek, podręczników, zeszytów, zeszytów ćwiczeń ani słowników (chyba że ich użycie jest wyraźnie dozwolone dla danego przedmiotu). Zakaz obejmuje również kalkulatory, chyba że regulamin konkretnego egzaminu dopuszcza ich użycie. CKE podkreśla, że wszelkie materiały, które mogłyby posłużyć do nieuczciwego uzyskania odpowiedzi, są kategorycznie zabronione.
Surowe konsekwencje za złamanie zakazów: anulowanie egzaminu
CKE jasno informuje, że w przypadku stwierdzenia próby korzystania z niedozwolonych materiałów lub urządzeń, uczeń zostanie ukarany anulowaniem całego egzaminu. Warto więc pamiętać o tych zasadach, aby uniknąć poważnych konsekwencji i zapewnić sobie uczciwy przebieg egzaminu.
Harmonogram egzaminów maturalnych i ósmoklasisty w maju i czerwcu 2025 roku
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 13-15 maja 2025 roku. Uczniowie zmierzą się kolejno z językiem polskim (13 maja), matematyką (14 maja) i językiem obcym nowożytnym (15 maja). Dodatkowy termin dla tych, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w maju, wyznaczono na 10-12 czerwca.
Matury w sesji głównej zaplanowano na dni 5-24 maja 2025 roku. Egzaminy pisemne odbędą się w dniach 5-22 maja, a ustne od 9 do 24 maja. Sesja dodatkowa dla maturzystów, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, odbędzie się w dniach 3-17 czerwca (pisemne) i 9-11 czerwca (ustne). Egzaminy poprawkowe zaplanowano na 19-20 sierpnia (pisemne 19 sierpnia, ustne 20 sierpnia).