Pytanie o realizację obietnic przedwyborczych

Posłanka Anna Baluch (PiS) zapytała przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej o stan wdrażania jednej z edukacyjnych obietnic przedwyborczych Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Chodzi o zapowiedź wprowadzenia 1 godziny angielskiego dziennie dla uczniów szkół podstawowych już od pierwszej klasy. Skutkiem tego projektu miała być poprawa umiejętności językowych uczniów. Posłanka PiS przypomniała w zapytaniu, że wdrożenie tej zmiany było jednym z elementów programu KO "100 konkretów na 100 sto dni rządów". Anna Baluch dopytała, czy MEN planuje wdrożenie tego projektu w szkołach, a jeżeli tak – jakie będą koszty realizacji tej obietnicy przedwyborczej.

Katarzyna Lubnauer: MEN skupia się na podstawach programowych

Reklama

Resort edukacji odniósł się do interpelacji. Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer wyjaśniła, że prace MEN skupiają się obecnie wokół uszczuplenia podstaw programowych. Chodzi o – zapowiadane wcześniej – "odchudzenie" podstaw o ok. 20 proc. Jak wyjaśniła wiceminister edukacji, takie działanie da od września nauczycielom "więcej czasu na spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację programów nauczania".

Reklama

Jednocześnie są prowadzone prace nad całościową zmianą podstaw programowych kształcenia ogólnego. Pierwsze zmiany w tym zakresie mają zostać wdrażane od roku szkolnego 2026/2027. Jak wyjaśniła Katarzyna Lubnauer, w trakcie prac zostaną podjęte decyzje m.in. odnośnie realizacji nauczania języków obcych nowożytnych.

Język angielski wciąż najpopularniejszy w szkołach?

W odpowiedzi na interpelację padły również ciekawe dane odnośnie nauczania języka angielskiego w szkołach. Jak podała Katarzyna Lubnauer, zgodnie z danymi z Systemu Informacji Oświatowej (na dzień 30.09.2023):

  • język angielski jest nauczany w 94 proc. polskich szkół,
  • w szkołach podstawowych języka angielskiego uczy się 2 942 553 uczniów,
  • a w przypadku oddziałów dwujęzycznych (gdzie angielski jest drugim językiem nauczania) 10 216 uczniów ze szkół podstawowych.

Wysoką popularność języka angielskiego w szkołach potwierdzają także dane z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jak podała CKE, podczas tegorocznego egzaminu ósmoklasisty 97,7 proc. uczniów zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Ósmoklasiści zdają język obcy nowożytny w trzecim dniu egzaminu. Angielski cieszył się też zdecydowaną popularnością wśród tegorocznych maturzystów. Zgodnie z danymi CKE, 69,8 proc. tegorocznych absolwentów wybrało ten język jako przedmiot dodatkowy rozszerzony na maturze. Tym samym angielski zajął pierwsze miejsce – po matematyce i geografii – wśród najchętniej wybieranych przedmiotów dodatkowych, a jednocześnie języków obcych.