Protest przeciwko zachowaniu katechety

Pod koniec zeszłego tygodnia media obiegła informacja o proteście gorlickich rodziców. Jak podaje portal polsatnews.pl, katecheta jednej z lokalnych szkół miał zachowywać się niewłaściwie na lekcjach religii. Łukasz Bałajewicz – zastępca burmistrza Gorlic – potwierdził, że do urzędu gminy wpłynęła skarga rodziców. Ci zwrócili uwagę zarówno na jakość nauczania religii, jak i zachowanie księdza:

"Chodzi o obrażanie dzieci, straszenie piekłem, przeklinanie na lekcji katechezy, brak prowadzenia lekcji. Ostatni zarzut dotyczy tego, że katecheza prowadzona była przez uczniów podczas drzemki księdza w ostatniej ławce" – wyjaśnił Łukasz Bałajewicz.

Reklama

Rodzice wnieśli skargę, dyrekcja poprosiła kurię o zmianę katechety

Reklama

Zarzuty dotyczą również zachowania katechety wobec uczniów w kontekście tematu Halloween. Jak podaje portal, ksiądz miał rzekomo straszyć konsekwencjami udziału dzieci w zabawie zbierania cukierków. Uczennice miały usłyszeć m.in. "groźby poronienia w przyszłości".

Rodzice zareagowali wniesieniem skargi do dyrekcji szkoły i urzędu gminy prosząc o zmianę katechety. Do czasu pojawienia się nowego nauczyciela religii dzieci nie będą uczęszczać na zajęcia. Zastępca burmistrz Gorlic nazwał zachowanie księdza "niewłaściwym" i potwierdził, że dyrekcja szkoły poprosiła kurię rzeszowską o oddelegowanie katechety z placówki. Zdecydowaną reakcję zapowiedział również Wojciech Zapłata, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

"Zobowiązaliśmy dyrektora podległej nam placówki do pilnego podjęcia działań w celu wyjaśnienia tego niedopuszczanego naszym zdaniem zachowania katechety" – potwierdził urzędnik w rozmowie z portalem gorlice.naszemiasto.pl.

Statystyki: Coraz mniejsze zainteresowanie katechezą

Temat zachowania katechety wzbudził dyskusję o standardach nauczania religii. Temat lekcji religii był również mocno dyskutowany przed wyborami, szczególnie w kontekście przeniesienia przedmiotu poza szkoły publiczne.

Najnowsze statystyki potwierdzają trend zmniejszenia zainteresowania katechezą wśród uczniów. Liczba uczęszczających na lekcje religii spadła m.in. w Warszawie. Trend spadkowy potwierdzają również dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Raport za rok szkolny 2021/22 podaje informację, że zanotowano roczny spadek o 3,3 punktu procentowego liczby uczniów uczęszczających na religię. Zgodnie z danymi ISKK we wszystkich typach placówek na katechezę uczęszcza 82 proc. uczniów – najwięcej w diecezji tarnowskiej (97 proc.), najmniej w diecezji wrocławskiej (63 proc.) i warszawskiej (66 proc.).

Przyczyny spadku popularności katechezy skomentował m.in. ksiądz Piotr Tomasik, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski:

"W ostatnich latach można zaobserwować także dwie tendencje. Rodzice często nastawieni są na karierę dziecka, doprowadzają do sytuacji, w której ich syn czy córka rezygnują z lekcji religii, ponieważ bycie człowiekiem autentycznie wierzącym w niektórych środowiskach się nie opłaca. Istnieje też pewna moda na wypisywanie się z religii w szkole. Widać to zwłaszcza po różnego rodzaju akcjach medialnych czy politycznych dyskredytujących Kościół czy wiarę" – wyznał konsultor.