Edukacja zdrowotna to przedmiot o szerokim, interdyscyplinarnym charakterze. Będzie dotyczyć zdrowia w ujęciu fizycznym, psychicznym, seksualnym, społecznym i środowiskowym. Łączy elementy nauk medycznych, społecznych, humanistycznych, przyrodniczych i ścisłych.

Zajęcia będą prowadzone w szkołach podstawowych (klasy IV–VIII) oraz w liceach, technikach i szkołach branżowych I stopnia. W podstawówkach zaplanowano 1 godzinę tygodniowo w każdej klasie, przy czym w klasie VIII tylko do końca stycznia. W szkołach ponadpodstawowych zajęcia mają odbywać się przez dwa lata w cyklu edukacyjnym.

Edukacja zdrowotna w szkołach. Nie dla wszystkich? Rodzice decydują

Chociaż pierwotnie planowano, że przedmiot będzie obowiązkowy, wywołało to wiele kontrowersji. W styczniu ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła zmianę decyzji: "widząc napięcia" musi "ochronić szkołę przed awanturą polityczną". Pod koniec lutego dodała, że "to nie zdanie innych resortów, ale przede wszystkim rozmowy z nauczycielami spowodowały, że edukacja zdrowotna będzie nieobowiązkowa".

Reklama

Aby dziecko nie uczestniczyło w zajęciach, rodzice muszą do 25 września złożyć pisemną rezygnację u dyrektora szkoły.W przypadku uczniów pełnoletnich – decyzję podejmują samodzielnie.

Nowy przedmiot w szkołach. Co znajdzie się w programie?

Podstawa programowa obejmuje 11 działów, m.in. zdrowie fizyczne, psychiczne, seksualne, odżywianie, dojrzewanie (w szkołach podstawowych), profilaktykę uzależnień i system ochrony zdrowia (tylko w szkołach ponadpodstawowych). W programie zaznaczono, że głównym celem zajęć jest "rozwijanie zaawansowanych kompetencji uczniów w zakresie całożyciowej dbałości o zdrowie, z uwzględnieniem samodzielności w podejmowaniu świadomych decyzji zdrowotnych oraz odpowiedzialności za zdrowie własne i otoczenia w zgodzie z aktualnymi wyzwaniami epidemicznymi oraz sytuacją geopolityczną".

Zajęcia nie będą oceniane i nie wpłyną na promocję ucznia do następnej klasy ani na ukończenie szkoły.

Edukacja zdrowotna. Kto będzie uczył?

Nauczyciele edukacji zdrowotnej będą musieli spełnić określone wymagania – mieć odpowiednie kwalifikacje kierunkowe i pedagogiczne. Uprawnienia zyskają m.in. nauczyciele biologii, wychowania fizycznego, WDŻ, psycholodzy, a także osoby po kierunkach medycznych i zdrowia publicznego. Zajęcia mogą prowadzić także zespoły nauczycieli.

Dla kadry przygotowano bezpłatne studia podyplomowe z zakresu edukacji zdrowotnej. Prowadzić je będą m.in. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i inne uczelnie medyczne w kraju.

Spotkanie z rodzicami obowiązkowe

Zgodnie z rozporządzeniem, zanim rozpoczną się zajęcia, nauczyciel i wychowawca mają przeprowadzić przynajmniej jedno spotkanie informacyjne z rodzicami (uczniów niepełnoletnich) i uczniami pełnoletnimi. Muszą przedstawić szczegóły programu, podręczników i materiałów edukacyjnych. Odpowiedzialność za to spoczywa na dyrektorze szkoły.

Źródło: PAP, MEDIA