Nowa odsłona programu ma uwzględniać nie tylko rozwój fizyczny, ale także naukę radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Trwają prace nad podstawą programową z wychowania fizycznego, gdzie – na moją prośbę, po konsultacjach z Ministerstwem Obrony Narodowej – będzie więcej zajęć, które będą przygotowywały młodzież do klas mundurowych, ale dawały też komponent z obrony cywilnej – zapowiedziała szefowa MEN podczas niedawnego spotkania z uczniami w Katowicach.
Młodzież oczywiście musi mieć wszystkie kompetencje ruchowe, (…) ale w tych trudnych czasach kompetencje wytrwałościowe, wytrzymałościowe, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, też fizyczne, są bardzo potrzebne – dodała.
MEN zmieni WF w szkole. Nowacka: Młodzież musi umieć radzić sobie w kryzysie
W planach są również rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej na temat rozwoju programu "Edukacja z wojskiem", w ramach którego uczniowie biorą udział w zajęciach prowadzonych przez żołnierzy. Będę rozmawiała z ministrem obrony narodowej o większym współdziałaniu w ramach "Edukacji z wojskiem", czyli programu, który wprowadziliśmy w ubiegłym roku – powiedziała Nowacka.
Szefowa resortu edukacji podkreśliła też, że jej ministerstwo przeprowadza przegląd podstaw programowych z innych przedmiotów, by lepiej rozdzielić treści dotyczące zdrowia psychicznego i edukacji kryzysowej. Rozważane są zmiany, które pozwolą na wyraźniejsze rozgraniczenie tych obszarów między edukacją zdrowotną a edukacją dla bezpieczeństwa.
Pierwsza pomoc już od 1. klasy. MEN idzie na całość
Jednym z wdrożonych już działań jest wprowadzenie obowiązkowych zajęć z pierwszej pomocy w klasach 1–3. Ministerstwo zapowiada, że ten zakres edukacji zostanie w przyszłości rozszerzony na kolejne etapy nauczania.
Źródło: PAP, MEDIA