Ile procent trzeba mieć, by zdać maturę 2024?
Aby zdać maturę w 2024 roku, absolwenci muszą:
- przystąpić do wszystkich obowiązkowych egzaminów;
- uzyskać co najmniej 30 proc. punktów ze wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ustnej oraz pisemnej;
- przystąpić do egzaminu z dowolnie wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
W przypadku egzaminu na poziomie rozszerzonym o jego zaliczeniu decyduje jedynie pojawienie się na nim – nie ma określonego progu zaliczenia.
Egzaminu dodatkowego nie musi zdawać osoba, która posiada dokumenty poświadczające uzyskanie dyplomu zawodowego lub potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika.
Matura 2024: Do ilu egzaminów na poziomie rozszerzonym można przystąpić?
W 2024 roku należy przystąpić do co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego maturzyści mogą napisać jeszcze nie więcej niż 5 kolejnych przedmiotów na tym poziomie.
Obowiązkowe egzaminy na maturze 2024
Matura 2024 to obowiązkowe egzaminy:
- ustne z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego:
- pisemne z języka polskiego (na poziomie podstawowym), języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym), matematyki (na poziomie podstawowym) oraz jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Harmonogram matur i egzaminów poprawkowych 2024
Matury w terminie głównym w części ustnej obywają się od 11 do 16 maja oraz od 20 do 25 maja (z wyjątkiem 12 maja), natomiast w części pisemnej – od 7 do 24 maja.
Dla absolwentów, którzy z uzasadnionych i udokumentowanych powodów nie mogą pojawić się na majowych maturach, dostępne są terminy dodatkowe – w części ustnej od 10 do 12 czerwca, a w części pisemnej od 3 do 17 czerwca.
Jeżeli maturzysta przystąpi do wszystkich obowiązkowych egzaminów, ale nie zda jednego z nich, może skorzystać z terminów poprawkowych. Egzaminy poprawkowe z części ustnej odbędą się 21 sierpnia, a z części pisemnej – 20 sierpnia.