Szkoła przyjazna uczniom? Mniej hałaśliwa

Jak podaje portal poznan.pl pomysł na nietypowe rozwiązanie dla szkół powstał w listopadzie 2023, gdy wymianę dzwonków zasugerował jeden z radnych – Łukasz Kapustka. Zdaniem radnego, stonowane dźwięki dzwonków stworzą bardziej przyjazne środowisko nauki, a mogą okazać się niezbędnym ułatwieniem m.in. dla dzieci z nadwrażliwością słuchową i uczniów ze spektrum autyzmu. Założono, że w pierwszej kolejności wymiana urządzeń przyda się m.in. w szkołach z oddziałami integracyjnymi. Miasto zaopiniowało projekt pozytywnie i znalazło środki na finansowanie pomysłu. Według wstępnych założeń dofinansowanie do wymiany dzwonków – na cichsze, bardziej nowoczesne – otrzymają placówki, które wyrażą zainteresowanie wymianą sprzętu. Jak podaje portal, na cele projektu przeznaczono środki finansowe w wysokości 500 tys. zł. Dofinansowanie będzie przekazywane sukcesywnie, na wniosek placówek, które zgłoszą się do projektu.

Skąd pomysł na wymianę dzwonków w szkołach?

Reklama

Przemysław Foligowski – dyrektorwydziału oświaty poznańskiego magistratu – wyjaśnił, że propozycja wyszła m.in. od rad rodziców i dyrektorów szkół. "Zmiany wpłyną m.in. na ograniczenie hałasu w szkole" – podkreślił. Dodał również, że w razie zainteresowania projektem, miasto zabezpieczy kolejne środki finansowe również na przyszły rok.

Reklama

"Elektroniczne uszy" w polskich szkołach

W temacie ograniczenia hałasu w szkole pojawiały się już różne rozwiązania. Od 2014 roku niektóre placówki szkole w Polsce testowały tzw. elektroniczne ucho. Nowatorskie urządzenie mierzy poziom natężenia hałasu, a po przekroczeniu określonej ilości decybeli daje ostrzegawczy sygnał świetlny lub dźwiękowy. Elektroniczne uszy pojawiły się m.in. w szkołach w Kaliszu, Nysie i Łodzi. Efekty? Zdaniem nauczycieli, nietypowe rozwiązanie podniosło m.in. poziom uważności i koncentracji uczniów.

USA: Zamiast dzwonka na lekcję zajęcia z uważności?

Alternatywne rozwiązanie – czyli całkowitą rezygnację z dzwonków szkolnych – testowały już niektóre placówki w Stanach Zjednoczonych. Portal kqed.org podaje przykład amerykańskiej szkoły Concord High School, w której wdrożono projekt rezygnacji z dzwonków szkolnych. Decyzję o zmianie przyspieszyła pandemia i wydłużający się czas nauki zdalnej, na którą zmuszona była przejść większość uczniów. Po powrocie nastolatków do szkoły nauczyciele postanowili rozpoczynać i kończyć zajęcia od prostych ćwiczeń na uważność i koncentrację. Projekt wciąż trwa, a wstępnie został zaopiniowany pozytywnie zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów.