Punkty dla publikacji naukowych: Powrót do starych zasad

Nowy minister nauki poinformował o planowanych zmianach 20 grudnia. Zgodnie z decyzją ministra Dariusza Wieczorka zmiana zasad punktowania czasopism naukowych wejdzie w życie już od stycznia 2024. Jak wyjaśnił minister: "W sprawie wykazu czasopism naukowych podjąłem decyzję, że od stycznia zmieniamy ten wykaz i powracamy do wykazu zaakceptowanego przez Komisję Ewaluacji Nauki w dniu 29 czerwca 2023 roku." Zapewnił również, że nie nastąpi anulowanie punktacji obowiązującej do końca tego roku.

Minister wyjaśnił, że Komisja Ewaluacji Nauki została już poproszona o wdrożenie pilnych prac nad nową wersją listy czasopism. Padła również ważna deklaracja. Minister Wieczorek zapowiedział, że resort nie będzie ingerować w prace komisji: "nie będzie jakiejkolwiek ideologii i preferowania jakichkolwiek uczelni ze względów na opcje polityczne, na opcje światopoglądowe. To muszą być parametry takie same dla wszystkich – uczciwe, jasne i klarowne".

Reklama
Reklama

Na czym polegają kontrowersje z listą punktowanych czasopism?

Jak podaje portal naukawpolsce.pl główne kontrowersje związane z listą dotyczą niedawnych modyfikacji zasad punktacji. Zmiany zaproponowane i wdrożone przez ministra Przemysława Czarnkaprzyznawały wysoką punktację – świadczącą o prestiżu czasopisma – takim tytułom jak m.in. "Pedagogika Katolicka", "Probacja", "Ius Novum" czy "Nieruchomości@". Jak podkreślają przedstawiciele środowisk akademickich, wysoka punktacji publikacji umieszczonych w tych czasopismach zrównuje je pod kątem prestiżu z takimi tytułami jak "The Lancet" (jedno z najdłużej wydawanych czasopism medycznych na świecie) czy "Nature" (prestiżowe czasopismo naukowe, wydawane od końca XIX wieku). W 2020 roku podobne dyskusje wywołało dopisanie do wykazu wydawnictwa Ordo Iuris.

Nowy, kontrowersyjny wykaz został opublikowany na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki 6 listopada tego roku. Naukowców oburzył szczególnie drastyczny "awans w punktacji" takich czasopism jak "Pedagogika Katolicka" i "Probacja". Po interwencji ministra Czarnka dla każdego z powyższych tytułów ocena publikacji wzrosła do poziomu 200 pkt. – czyli do najwyższej, możliwej oceny.

Na czym polega punktacja czasopism naukowych?

Punktacja publikacji w danym czasopiśmie pozwala ocenić dorobek naukowy danej uczelni (placówkom przyznaje się tzw. kategorie badawcze). Im bardziej prestiżowe czasopismo, tym więcej punktów – i dodatkowych przywilejów – dla placówki naukowej. Oceną jakości badań placówek naukowych zajmuje się Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych. Członkowie komitetu przypisują placówki do jednej z czterech kategorii jakościowych [źródło: gov.pl, dostęp: 22.12.23]:

  • A+ – poziom wiodący w skali kraju,
  • A – poziom bardzo dobry,
  • B – poziom akceptowalny z rekomendacją wzmocnienia działalności naukowej,
  • C – poziom niezadowalający.

Przypisanie jednostki do określonej kategorii ma wpływ m.in. na poziom dofinansowania placówki i możliwość nadawania stopni naukowych. Lista czasopism jest publikowana od 2004 roku.