Podział MEiN już od stycznia?

Podział Ministerstwa Edukacji i Nauki potwierdził ponownie Dariusz Wieczorek, nowy minister nauki. W programie TVN24 "Jeden na jeden" polityk opowiedział o nadchodzących zmianach w szkolnictwie wyższym. Na pierwszy plan wychodzi obecnie zapowiadany już podział MEiN. Nowym Ministerstwem Edukacji Narodowej będzie zarządzać Barbara Nowacka. Posłanka KO wdrożyła już pierwsze projekty związane ze szkolnictwem: powołała gabinet współpracowników i nowych kuratorów. Dariusz Wieczorek stanął na czele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rozporządzenia dotyczące podziału MEiN znalazły się już w Dzienniku Ustaw.

Jak przyznał minister Wieczorek, podział ministerstwa na dwa resorty celowo przesunięto na nowy rok. "To nasza świadoma decyzja z minister edukacji Barbarą Nowacką, bo nie chcemy robić bałaganu przy tym rozdziale" – przyznał polityk. "Ze względów rozliczeń, ze względów finansowych to jest konieczne".

Reklama
Reklama

Co z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju?

W trakcie wywiadu padło również pytanie o dalsze funkcjonowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Minister Wieczorek zapowiedział, że instytucję w pierwszej kolejności czeka prawdopodobnie audyt wydatków. Potwierdził również, że dostał "zielone światło od premiera", aby instytucja podlegała pod nowe ministerstwo. Polityk krytycznie ocenił dotychczasowe zarządzanie NCBR, wskazując na kluczowe wyzwanie: "nasi poprzednicy to pozmieniali po to, żeby kraść pieniądze. Nie można się bać o tym ostro mówić, bo mamy problem, że instytucje unijne badają w tej chwili NCBR i jest pod znakiem zapytania, czy ona będzie miała w ogóle certyfikat na wydatkowanie środków europejskich".

Jakie zmiany planuje wdrożyć Dariusz Wieczorek?

Jak można przeczytać na koncie X/Twitter Dariusza Wieczorka, nowy minister jest na razie na etapie analizy priorytetów resortu nauki. Minister zdążył już powołać grono najbliższych współpracowników. Stanowisko wiceministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa otrzymał już oficjalnie dr hab. Andrzej Szeptycki – politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Instytutu Strategie 2050 – i dr hab. Maciej Gdula, socjolog i członek Lewicy. "Naukowcy i studenci będą dla nas partnerami w kształtowaniu polityki naukowej" – napisał Gdula w swoich mediach społecznościowych, dziękując jednocześnie za nominację. Nowym sekretarzem stanu w ministerstwie będzie prof. Marek Gzik – poseł KO związany z Politechniką Śląską.