Centrum Kształcenia Międzynarodowego (International Faculty of Engineering - IFE) łódzkiej Politechniki prowadzi studia wyłącznie w językach obcych. Co roku przyjmuje ok. 300-400 studentów z zagranicy. Według Anny Gryszkiewicz z Centrum, obcokrajowcy często czuli się ograniczeni tym, że nie mogli jeździć rowerami.

"Nie chcieli sami kupować nowych rowerów, więc często kupowali używane, które później zostawiali w Łodzi. Wymyśliliśmy więc, że lepiej będzie, jeżeli uczelnia będzie posiadać takie rowery i je wypożyczać" - powiedziała Gryszkiewicz. Przyznała, że wśród zagranicznych studentów są już tacy, którzy chcą wypożyczyć rower na cały rok akademicki. "Przyjeżdżają do nas tacy studenci, którzy nawet gdy pada śnieg i jest minus 10 stopni Celsjusza, to też jeżdżą na rowerze" - dodała.

Zielone rowery będą jednocześnie reklamować Politechnikę w mieście - na zamocowanych z przodu koszach oraz w kołach umieszczono reklamy uczelni. Pomysłodawcy akcji liczą, że w przyszłości pojawi się więcej "uczelnianych" rowerów.

"Chcemy zachęcić inne wydziały do tego, żeby w ogóle coś zmienić w tym kierunku. Żeby namówić władze uczelni na zorganizowanie np. bazy złożonej z 50 rowerów na każdym z dwóch kampusów tak, żeby studenci mogli się przemieszczać między nimi na rowerach, bo często mają mało czasu na dotarcie na zajęcia, a samochodów nie ma gdzie parkować" - uważa Gryszkiewicz.

Na semestr zimowy do Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki w ramach programu Erasmus przyjechało 160 studentów z 29 uczelni zagranicznych, m.in. z Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Turcji, Niemiec oraz Finlandii, Grecji i Chorwacji. Poza tym, kilkunastu studentów - m.in. z Australii i USA - przyjechało odbyć staże lub realizować projekty w polskich firmach. W semestrze letnim liczba zagranicznych studentów przyjeżdżających do Centrum ma wzrosnąć dwukrotnie.