Nowy przedmiot w szkołach
Edukacja zdrowotna zastąpi w polskich szkołach dotychczasowy przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" i będzie realizowana obowiązkowo od roku szkolnego 2025/2026. Zajęcia będą prowadzone w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. W szkołach podstawowych uczniowie będą mieć jedną godzinę edukacji zdrowotnej tygodniowo, a w liceach – dwie godziny. Przedmiot obejmować będzie szeroki zakres tematów, w tym zdrowie fizyczne, aktywność fizyczną, zdrowie psychiczne, dojrzewanie, a także profilaktykę uzależnień i zdrowie środowiskowe.
Kto może uczyć edukację zdrowotną?
Studia podyplomowe będą dostępne dla nauczycieli, którzy już pracują w szkołach, w tym nauczycieli biologii, wychowania fizycznego, przyrody, a także psychologów szkolnych. Osoby, które ukończyły kierunki medyczne i posiadają odpowiednie przygotowanie pedagogiczne, również będą mogły prowadzić te zajęcia.
Jak podkreśliła Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, celem ministerstwa jest zapewnienie szerokiego dostępu do tych studiów w różnych częściach Polski, aby nauczyciele mieli możliwość ich ukończenia niezależnie od miejsca zamieszkania.