We wtorek 14 maja, w pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty 2024 uczniowie napisali język polski.
W środę 15 maja ósmoklasistów czeka egzamin z matematyki. Natomiast w czwartek 16 maja - egzamin z języka obcego: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego lub włoskiego.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze CKE z języka polskiego
Już wiadomo z jakimi zadaniami i tematami musieli zmierzyć się zdający egzamin ósmoklasisty 2024. Po godz. 13 CKE opublikowała arkusze, a nasi eksperci z serwisu "POLSKI GRYZIE" opracowali odpowiedzi, które w tym tekście publikujemy.
Arkusze CKE znajdziesz poniżej. Po kliknięciu w link sprawdzisz, jak wyglądał tegoroczny egzamin.
TUTAJ ZNAJDZIESZ ARKUSZE CKE Z JĘZYKA POLSKIEGO
Egzamin ósmoklasisty 2024. Język polski. ODPOWIEDZI
Zaraz po opublikowaniu przez Centralną Komisję Egzaminacyjną arkuszy CKE nasi eksperci z serwisu "Polski Gryzie" zasiedli do nich i przygotowali dla Was proponowane odpowiedzi, które zamieszczamy poniżej. Strona nie odświeża się automatycznie – kliknij F5.
ARTYKUŁ JEST AKTUALIZOWANY
Egzamin ósmoklasisty 2024. Czas trwania egzaminów
Każdego dnia egzaminy rozpoczynać się będą o godz. 9.00.
Czas trwania egzaminu zależy od przedmiotu. I tak:
Egzamin z języka polskiego trwał 120 minut. W szczególnych przypadkach, np. dla uczniów z dysleksją - mógł zostać wydłużony do 60 min, a dla uczniów z Ukrainy nawet o 90 minut. Egzamin z matematyki trwać będzie 100 minut. W szczególnych przypadkach może zostać wydłużony o 50 minut. Egzamin z języka obcego trwa 90 minut, a wydłużony może być nie więcej niż 45 minut.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 zostaną ogłoszone 3 lipca br. Tego samego dnia uczniowie, otrzymają zaświadczenia o wynikach.
Egzamin ósmoklasisty 2024 - zasady
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w pierwszym terminie, to będzie go pisał w drugim terminie – 10-12 czerwca.
Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Reszta to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Egzamin ósmoklasisty 2024 jest egzaminem, którego nie można nie zdać, nawet gdy uczeń osiągnie bardzo niskie wyniki. Nie jest możliwe powtórne podejście do egzaminu, aby poprawić wynik.