Kolejna zmiana w szkołach? MEN zapowiada

29 stycznia na stronie MEN pojawił się krótki komunikat. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że od nowego roku szkolnego uczniowie ze szkół podstawowych będą uczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy. Wiele placówek szkolnych organizuje już podobne zajęcia – w tym dla najmłodszych uczniów.

MEN zapowiedziało jednak dodatkowe działania, prowadzące do rozwijania tych umiejętności u dzieci i nastolatków. Zajęcia będą prowadzone na godzinach wychowawczych. "Udzielanie pierwszej pomocy jest jedną z najważniejszych umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w szkole. Oprócz kształtowania umiejętności udzielania pierwszej pomocy istotna jest odpowiedzialność za jakość jej udzielania – właściwa reakcja na nagły wypadek" – czytamy na stronie ministerstwa.

Reklama
Reklama

Wsparcie dla programu "Ratujemy i Uczymy Ratować"

MEN podało również informację o skierowaniu o kuratoriów listu z prośbą o wsparcie działań programu "Ratujemy i Uczymy Ratować"Fundacji WOŚP. W ramach projektu prowadzonego od 2006 roku przeszkolono już ok. 3 miliony dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Jak podaje WOŚP programem objęto również 30 945 nauczycieli z 12 602 szkół w całej Polsce [źródło: wosp.org.pl/uczymy-ratowac].

W trakcie zajęć uczniowie uczą się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy ćwicząc m.in. na fantomach do nauki resuscytacji. Placówki biorące udział w programie otrzymują materiały dydaktyczne, filmy i pomoce naukowe. Przystąpienie do programu jest dobrowolne. Szkoleniem obejmowani są również nauczyciele. Jak podaje WOŚP, fundacja postulowała, aby nauka pierwszej pomocy była obowiązkowym elementem podstaw programowych w szkołach podstawowych, w klasach I-III.