Śledztwo niemieckiej policji

O zakończeniu części śledztwa pisze m.in. dziennik Rheinische Post. Na prośbę dyrekcji szkoły policja zajęła się sprawą w grudniu zeszłego roku. Jak podaje niemiecka prasa, śledztwo nie potwierdziło, że działania uczniów "mają znamiona przestępstwa". Wyniki śledztwa dotyczą jedynie incydentu, który miał miejsce w marcu 2023 roku. Badany jest również podobny incydent – z udziałem tej samej grupy uczniów – który miał miejsce w grudniu. W tym przypadku sprawą zajęła się prokuratura, gdyż istnieje podejrzenie, że grupa wywierała przymus i mogła zastraszać innych uczniów.

Prawo szariatu w szkole?

Reklama

Incydent dotyczy grupy starszych uczniów, którzy przynajmniej dwukrotnie próbowali w zeszłym roku wymusić na szkole honorowanie tzw. prawa szariatu. Grupa nastolatków – uczęszczających do szkoły publicznej w Neuss w Nadrenii Północnej-Westfalii– chciała wdrożyć m.in. nakaz segregacji płciowej w klasach oraz obowiązek zakrywania twarzy przez uczennice i nauczycielki. Kolejnym postulatem nastolatków było utworzenie sali modlitewnej na terenie szkoły.

Reklama

Dyrekcja zgłosiła sprawę policji w grudniu. Jak podaje portal dw.com, szkoła wdrażała już wcześniej program prewencyjny i prosiła o pomoc eksperta, który miał przeprowadzić wewnętrzne szkolenie dla uczniów.

Reklama

Radykalizacja i przemoc w szkołach

Temat nagłośniony przez niemieckie media wpisuje się w dyskusję o radykalizacji części środowisk uczniowskich. Ostatnie śledztwo skomentował m.in. Klaus Köther ze związku nauczycieli i pedagogów Verband Bildung und Erziehung wyjaśniając: "Trzeba jasno powiedzieć, że szkoły nie są instytucjami religijnymi i że w szkołach w Nadrenii Północnej-Westfalii obowiązują jasne zasady. Nie możemy otworzyć sali modlitewnych dla każdej religii." Dodał również, że w szkołach są prowadzone zajęcia z religii i filozofii.

Temat komentowali również niemieccy politycy przestrzegając przed nasilającą się radykalizacją nastolatków. O śledztwie dyskutuje się m.in. w kontekście 15-latka, który w zeszłym roku planował atak terrorystyczny na jarmark świąteczny w miejscowości Leverkusen. Atak udaremniono dzięki działaniom prewencyjnym policji.

W 2023 roku Deutsche Welle alarmował o rosnącej liczbie przypadków przemocy wobec nauczycieli w niemieckich szkołach. Zgodnie z danymi z ankiety przeprowadzonej w 2022 roku, prawie dwie trzecie ankietowanych dyrektorów niemieckich szkół zgłosiło przypadki przemocy psychicznej wobec nauczycieli (zakres 5 ostatnich lat) – głównie nękanie lub groźby. W jednej trzeciej z badanych szkół zgłoszono fizyczny atak na nauczyciela [źródło: dw.com/pl]. Ankietę przeprowadzono na zlecenie niemieckiego stowarzyszenia Edukacji i Szkoleń.