Informacje są szacunkowe, szczególnie że sześciolatka będzie można zapisać do szkoły jeszcze do 5 września. Wiele wskazuje jednak na to, że założenia minister edukacji Katarzyny Hall, która kilkukrotnie prognozowała publicznie, że w tym roku naukę rozpocznie 25 proc. sześciolatków, nie sprawdzą się.
To oznacza, że w przyszłym roku szkolnym w pierwszych klasach zamiast 380 tys. będzie blisko 700 tys. uczniów.
Dla roczników 2005 i 2006 oznacza to wiele trudności – czeka ich dużo większa konkurencja, zarówno podczas starania się o miejsce w gimnazjum, jak i w liceum, a potem na studiach.
Trudniej też im będzie odnaleźć się na rynku pracy, bowiem o każdy etat będzie się ubiegało blisko dwa razy więcej kandydatów. Eksperci zajmujący się oświatą przekonują, że reforma została przeprowadzona zbyt szybko, a rząd przeznaczył zbyt mało pieniędzy, by przygotować szkoły na przyjęcie sześciolatków.
– Samorządy i szkoły nie są przygotowane na to, aby w przyszłym roku przyjąć dwa roczniki uczniów do pierwszych klas. Do takiego kroku nie jest też przekonane społeczeństwo – wskazuje Wojciech Starzyński, prezes fundacji Rodzice Szkole, były szef Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
W jego ocenie reforma powinna zostać wydłużona nawet o pięć lat, tak aby wszystkie szkoły znalazły środki na dostosowanie warunków do opieki nad młodszymi dziećmi, a kadra nauczyła się z nimi pracować. – Do tego czasu zainteresowani rodzice mogliby oczywiście posyłać młodsze dzieci do pierwszych klas, ale na zasadzie dobrowolności, a nie przymusu – dodaje Starzyński.
Minister Hall odpiera zarzuty. Wielokrotnie wskazywała, że problemu nie ma, bo przecież do tej pory sześciolatki uczyły się w szkolnych zerówkach.
Co innego mówi opublikowany na początku tego roku raport GIS, z którego wynika, że sześć tysięcy szkół podstawowych, czyli prawie połowa wszystkich istniejących, nie jest gotowych na przyjęcie sześciolatków. Niektóre z nich nie mają nawet ciepłej wody. Brakuje też stołówek. Z kolei meble i łazienki nie są dostosowane do wzrostu sześciolatków. Inspektorzy odkryli też, że w szkołach nie ma zalecanych przez MEN pomieszczeń lub kącików na zabawę i odpoczynek dla maluchów.
Komentarze (27)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeA te decyzje wymagały trochę innego poziomu intelektualnego.
Biskupi wlasnie mianuja dodatkowych katechetow zeby uczyli 6-latkow kto w Polsce rzadzi.
Minister Hall powinna wystapic do Rostowskiego o dodatkowe srodki bo czarni nie podaruja ani grosza.
Latwo obliczyc ile dodatkowo beda kosztowali reprezentanci nadzorcow watykanskich jak bedzie znana liczba nowych maluchow do indoktrynacji.
Jak byś ściągnął spodnie, to się okaże że jsteś mocny tylko gębie.