Matura 2024 rozpocznie się 7 maja i potrwa do 25 maja. Część pisemną zaplanowano na dni 7-24 maja, a egzaminy ustne odbywać się będą między 11a 16 maja oraz w dniach 20-25 maja.

Jakie zmiany czekają tegorocznych maturzystów?

Reklama

W porównaniu do ubiegłego roku nie zmieniło się nic z wyjątkiem tego, że absolwenci pięcioletniego technikum, po raz pierwszy w tym roku będą przystępowali do egzaminu maturalnego w nowej formule - powiedział w rozmowie z Dziennik.pl dyrektor CKE dr Marcin Smolik.

Reklama

Natomiast jeśli chodzi o samą formułę, to wygląda ona dokładnie tak samo, jak w roku ubiegłym, czyli merytorycznie zadania sprawdzają te wiadomości, umiejętności, które są określone w wymaganiach egzaminacyjnych, po raz ostatni w tym roku - dodał.

Dyrektor Smolik podkreślił też, że względem planów z 2021 roku trochę inaczej są skonstruowane arkusze. Na przykład w arkuszu z matematyki jest trochę mniej zadań na tyle samo czasu. Tak samo dokładnie było w ubiegłym roku. Czyli te wszystkie dostosowania, które wynikały z pandemii COVID-19 i kształcenia zdalnego, w tym roku obowiązują po raz ostatni. I pod tym kątem żadnych zmian w stosunku do roku ubiegłego nie ma - zaznaczył.

Reklama

Matura 2024. Dwie formuły egzaminu

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, w 2024 r. egzamin maturalny, podobnie jak w roku poprzednim, odbywać się będzie w dwóch formułach - w tzw. Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Do egzaminu maturalnego w "Formule 2023" przystąpią:

  • absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego;
  • absolwenci 5-letniego technikum (po raz pierwszy);
  • absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej (po raz pierwszy);
  • osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych (po raz pierwszy);
  • absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich (z wyjątkami; po raz pierwszy lub kolejny) oraz absolwenci oddziałów międzynarodowych, posiadający dyplom IB (po raz pierwszy).

Natomiast do egzaminu maturalnego w "Formule 2015" przystąpią m.in.:

  • absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, tj. 3-letniego liceum ogólnokształcącego, szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego;
  • absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum
  • osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych.