W wielu szkołach praca na komputerach polegała na wykonaniu działania ile to jest dwa komputery dodać trzy komputery. To już jednak przeszłość. Dzięki wielu inicjatywom Microsoft placówki dostają nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, a uczniowie mogą brać udział w wielu konkursach. Wiele szkół dołączyło do programu "Partners in Learning".

Reklama

Podobnie jak Ministerstwu Edukacji przy projekcie Cyfrowa Szkoła, tak i nam, bardzo zależy na tym, żeby Program Partners in Learning pomógł pedagogom efektywniej przygotowywać uczniów do funkcjonowania za kilka lat na rynku pracy. Program opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym. Zadanie to ma być realizowane przez nauczycieli, którzy potrafią świadomie i umiejętnie wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne w edukacji. – Małgorzata Snarska, Szef Programu Microsoft Partners in Learning.

W ramach programu powstają dwa konkursy – Innowacyjny Nauczyciel i Innowacyjna Szkoła. Jak to działa? Najpierw nauczyciel szykuje prezentację swojego projektu, najlepsze trafiają do drugiego etapu, gdzie wybrani pedagodzy przedstawiają swe pomysły. Ostateczne rozwiązanie następuje na gali w Warszawie. Szkoła, która zgłosiła najwięcej prezentacji i która wykorzystuje nowoczesne technologie otrzymuje tytuł Innowacyjnej Szkoły”.
Gorąco zachęcam nauczycieli do udziału w konkursie Innowacyjny Nauczyciel. Jest to wspaniała okazja do dzielenia się wiedzą, pomysłami oraz pokazania jak w innowacyjny sposób można pracować w szkole. – mówi Łukasz Rumiński, laureat poprzedniej edycji konkursu.

Te zawody to jednak nie jedyny sposób, w jaki Microsoft pomaga szkołom. Ważnymi inicjatywami są akcje „321 internet” i „w sieci”. Programy te, przygotowane we współpracy z Komendą Główną Policji i fundacją Dzieci Niczyje pokazują, jak zachować się w internecie. Uczniowie podstawówek i liceum uczą się, czym może grozić bezmyślne buszowanie po sieci i jak zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom.

Stawiamy na edukację i jesteśmy przekonani, że to najlepsza droga dojścia do celu, jakim jest dla nas zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Jednak młodzi ludzie mają niezwykle wysokie wymagania, jeżeli chodzi o edukację związaną z nowymi mediami. Wraz z Microsoft uznaliśmy, że atrakcyjna forma przekazu i ciekawe scenariusze z udziałem ich ulubieńców to najlepsza droga do sukcesu. Dzięki tego rodzaju działaniom łatwiej jest przyciągnąć uwagę młodych internautów i zainteresować kwestiami związanymi z bezpieczeństwem online. Dlatego wspólnie wypracowaliśmy przystępne materiały dla uczniów szkół podstawowych i liceów, dzięki którym udało nam się dotrzeć do dzieci do młodych ludzi ze szkół w całej Polsce. – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje.

Czy pomoc koncernu z Redmond skierowana jest tylko do szkół? Studenci mogą odetchnąć. Też mogą oczekiwać ciekawych inicjatyw koncernu. Wystarczy wspomnieć MSDN AA – studenci kierunków techniczno – informatycznych mogą za darmo korzystać z pełnej oferty oprogramowania. Do tego, co roku, organizowane są mistrzostwa świata studentów, czyli Imagine Cup. Żacy z całego świata walczą w tytuł najlepszych zespołów takich kategoriach, jak tworzenie gier, urządzeń mobilnych, czy oprogramowania. Najlepsze pomysły mogą liczyć na biznesowe i rządowe wsparcie, co może okazać się przepustką do wielkich pieniędzy i powtórzenia sukcesu Apple’a, Microsoftu, czy Facebooka.