Zgodnie z nowelizacją przepisów, środowy egzamin potrwa 125 minut. Jak uzasadnił resort edukacji, ma to umożliwić uczniom m.in. ponowne przemyślenie odpowiedzi i dokładne sprawdzenie poprawności ich przeniesienia na kartę.
W przypadku uczniów uprawnionych do dostosowania warunków egzaminu czas może zostać wydłużony o dodatkowe 65 minut.
Na egzamin można zabrać wyłącznie przybory do pisania – pióro lub długopis z czarnym tuszem bądź atramentem. Na matematyce dozwolona jest także linijka.
Egzamin ósmoklasisty 2025. W środę matematyka
Nie wolno korzystać z kalkulatora ani wnosić urządzeń telekomunikacyjnych do sali egzaminacyjnej – wyjątkiem są urządzenia z aplikacją monitorującą stan zdrowia ucznia.
Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, w 2025 roku do egzaminu ósmoklasisty zgłoszono ponad 354 940 uczniów z ponad 12 850 szkół. Wśród nich znalazło się ponad 13 280 uczniów z Ukrainy, uczących się w około 3 950 szkołach.
Uczniowie, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminu w standardowym terminie (wtorek, środa, czwartek), będą mogli napisać go w terminie dodatkowym – między 10 a 12 czerwca.
Po zakończeniu egzaminu arkusze będą publikowane na stronach internetowych CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
W czwartek uczniowie podejdą do ostatniej części – egzaminu z nowożytnego języka obcego.
Prace zostaną ocenione przez egzaminatorów. Do 4 lipca okręgowe komisje egzaminacyjne przekażą szkołom zaświadczenia lub szczegółowe informacje o wynikach egzaminów. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki, a także zostaną ogłoszone ogólnopolskie statystyki.
Uczniowie, którzy są laureatami lub finalistami olimpiad lub konkursów przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim lub ogólnopolskim z przedmiotów objętych egzaminem, są z danego egzaminu zwolnieni. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie ma jednak minimalnego progu punktowego, więc nie można go nie zdać.
Źródło: CKE, PAP