Wiedzę o społeczeństwie wybrało w tym roku 16,4 tys. absolwentów szkół średnich, co stanowi 6 proc. wszystkich zdających. W rankingu popularności WOS znalazł się na siódmym miejscu. Na podium plasują się: język angielski, matematyka i geografia.
Matura 2025. Niemiecki i WOS tylko dla chętnych. Tyle osób zdecydowało się podjąć wyzwanie
Znacznie mniej uczniów zdecydowało się na język niemiecki. Egzamin na poziomie rozszerzonym napisze 2726 maturzystów (ok. 1 proc. wszystkich zdających), a wersję dwujęzyczną – 429 osób.
Czas trwania poszczególnych egzaminów jest różny: test z WOS potrwa 180 minut, egzamin z niemieckiego w wersji rozszerzonej – 150 minut, a w wersji dwujęzycznej również 180 minut.
Arkusze egzaminacyjne z wtorkowych testów zostaną opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną jeszcze tego samego dnia – materiały z porannej sesji pojawią się po południu, a z popołudniowej wieczorem.
Obowiązki maturzysty – nie tylko WOS i niemiecki
Każdy maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Do tego dochodzą dwa egzaminy ustne – z języka polskiego i języka obcego. Uczniowie uczący się w języku mniejszości narodowych zdają również pisemny i ustny egzamin z języka ojczystego.
Dodatkowo, zgodnie z obowiązującym prawem, każdy maturzysta zobowiązany jest przystąpić do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym (lub dwujęzycznym, jeśli wybiera język obcy). Egzaminy te traktowane są jako przedmioty do wyboru i nie mają progu zaliczenia – ich wynik służy jedynie w procesie rekrutacji na studia.
Chętni mogli zgłosić się maksymalnie na pięć dodatkowych egzaminów rozszerzonych. Wśród dostępnych przedmiotów znajdują się m.in. biologia, chemia, filozofia, historia, informatyka, języki mniejszości, matematyka, język polski i języki obce nowożytne.
Z obowiązku zdawania egzaminu z przedmiotu dodatkowego mogli być zwolnieni absolwenci techników i szkół branżowych II stopnia, o ile wcześniej uzyskali dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Jak podaje CKE, na taki krok zdecydowało się 3,1 proc. maturzystów.
Ilu uczniów wybiera więcej niż jeden egzamin?
Z danych CKE wynika, że 37,5 proc. tegorocznych maturzystów zdecydowało się zdawać tylko jeden przedmiot dodatkowy. Dwa egzaminy wybrało 30,2 proc., trzy – 23,9 proc., cztery – 4,7 proc., pięć – 0,5 proc., a aż sześć przedmiotów zdaje 0,1 proc. uczniów.
Aby zdać maturę, uczeń musi uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Przedmioty rozszerzone nie mają progu zaliczenia – wynik może być jednak kluczowy przy ubieganiu się o miejsce na uczelni.
Nowe zasady i powrót do podstawy programowej
Tegoroczni absolwenci są pierwszym rocznikiem, który zdaje maturę ponownie w oparciu o podstawę programową, a nie – jak w poprzednich latach – na podstawie uproszczonych wymagań wprowadzonych na czas pandemii. Obowiązuje tzw. "odchudzona podstawa", w której treści nauczania zostały zmniejszone o 20 proc.
Wyniki egzaminów maturalnych zostaną ogłoszone 8 lipca.
Źródło: CKE, PAP