W tym roku chęć przystąpienia do egzaminu maturalnego z biologii zadeklarowało 44,4 tysiąca absolwentów szkół średnich, co stanowi 16,1 proc. wszystkich zdających. Biologia znalazła się na piątym miejscu w rankingu najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych – po języku angielskim, matematyce, geografii i języku polskim.
Filozofia, jak co roku, należy do przedmiotów rzadziej wybieranych – egzamin z niej zadeklarowało jedynie 1,8 tysiąca maturzystów, czyli mniej niż 1 proc.
Matura 2025. W piątek egzaminy z biologii i z filozofii
Egzamin z biologii rozpocznie się o godz. 9.00, natomiast z filozofii – o godz. 14.00. Każdy potrwa 180 minut.
Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała, że arkusze egzaminacyjne rozwiązywane przez maturzystów w piątek zostaną opublikowane tego samego dnia – te z egzaminu porannego po południu, a z popołudniowego wieczorem.
Matura 2025. Zasady
Każdy maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i nowożytnego języka obcego, oraz dwóch ustnych: z języka polskiego i obcego. Uczniowie szkół z nauczaniem w językach mniejszości narodowych mają dodatkowo obowiązkowe: pisemny egzamin z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z tego samego języka.
Obowiązkowe jest również przystąpienie do jednego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego – na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym). Dodatkowo chętni mogą podejść maksymalnie do pięciu kolejnych egzaminów rozszerzonych.
Wśród przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym znalazły się m.in.: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, matematyka, język polski oraz języki obce nowożytne.
Z obowiązku podejścia do egzaminu rozszerzonego mogą być zwolnieni absolwenci techników i szkół branżowych II stopnia, o ile spełnili wszystkie warunki do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Jak informuje CKE, z tej możliwości skorzystało 3,1 proc. maturzystów.
Z danych wynika, że 37,5 proc. tegorocznych absolwentów wybrało tylko jeden przedmiot dodatkowy, 30,2 proc. – dwa, 23,9 proc. – trzy, 4,7 proc. – cztery, 0,5 proc. – pięć, a 0,1 proc. zdecydowało się na sześć egzaminów rozszerzonych.
Aby zdać maturę, konieczne jest uzyskanie co najmniej 30 proc. punktów z każdego egzaminu obowiązkowego. W przypadku egzaminów rozszerzonych nie obowiązuje próg zaliczeniowy – wynik z tych egzaminów służy jedynie przy rekrutacji na studia.
Tegoroczni maturzyści jako pierwsi po okresie pandemii zdają egzaminy według treści wynikających z podstawy programowej, a nie na podstawie tymczasowych wymagań egzaminacyjnych. Obowiązuje obecnie tzw. "odchudzona" podstawa, w której zakres materiału został zmniejszony o 20 proc.
Źródło: CKE, PAP