Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zainaugurował prace nad ustawą zakazującą używania telefonów w szkołach podstawowych. Podkreślił, że chodzi nie tylko o zakaz, ale przede wszystkim o edukację cyfrową. Rozmowa nie jest wyłącznie o karaniu. Chodzi o to, by dzieci nauczyły się mądrze korzystać z technologii.Smartfon może być fantastycznym narzędziem, ale też śmiertelnie niebezpiecznym - cytuje Hołownię Serwis Samorządowy PAP.
Zakaz smartfonów w szkołach
Hołownia uważa, że należy działać zdecydowanie. Porównuje smartfony do alkoholu, narkotyków i noży – rzeczy zakazanych w szkole. Jego zdaniem szkoły i rodzice nie rozwiążą tego problemu sami. Liczenie, że szkoła czy rodzice załatwią sprawę, to zła droga - mówił.
Dane są niepokojące
Zaprezentowano raport "Internet dzieci" – monitorujący aktywność online dzieci i młodzieży. Ponad 90 proc. dzieci korzysta z internetu codziennie. Najpopularniejsze treści wśród dzieci w wieku 7–14 lat to rozrywka, edukacja, erotyka. 69 proc. dzieci doświadczyło przemocy seksualnej w sieci. Eksperci podkreślili, że rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak niebezpieczny może być smartfon dla dziecka. Podkreślono, że prawo kształtuje postawy i może pomóc zmieniać zachowania społeczne dzieci.
Jakie zmiany w prawie?
Trwają analizy: czy regulacje mają się znaleźć w ustawie Prawo oświatowe, czy powstanie osobna "ustawa smartfonowa" - podaje Serwis Samorządowy. Hołownia deklaruje, że doprowadzi projekt do końca, niezależnie od wyników wyborów prezydenckich.
60 proc. szkół podstawowych już wprowadziło ograniczenia w używaniu telefonów. Wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz przypomina, że szkoły mają prawo do autonomii. Zaznacza, że potrzebna jest też edukacja zdrowotna – nowy przedmiot w szkołach, który obejmie m.in. profilaktykę cyfrową. Uczniowie, którzy uczestniczyli w debacie, zgadzają się z zakazem, ale chcą, żeby poprzedziła go edukacja. Ostrzegają przed "efektem zakazanego owocu", jeśli zabraknie rozmowy i zrozumienia.
Eksperci apelują o:
- uregulowanie odpowiedzialności platform,
- lepsze zabezpieczenia stron z nieodpowiednimi treściami,
- profilaktykę uzależnień cyfrowych.