Będzie to przedmiot, który zdrowie człowieka traktuje w sposób kompleksowy – podkreśliła na konferencji Barbara Nowacka.

Jak wskazała, edukacja zdrowotna ma obejmować obejmować zagadnienia dotyczące zdrowia psychicznego, fizycznego, a także kwestie zdrowego odżywiania, profilaktyki, problemu uzależnień oraz edukacji seksualnej. Powołałam zespół ekspertów, który wypracuje podstawy programowe nowego przedmiotu. Koordynatorem zespołu został prof. Zbigniew Izdebski, doświadczony pedagog, seksuolog, nauczyciel akademicki – mówiła Nowacka.

Reklama

Szkoła stawia na zdrowie. Ruszają prace nad edukacją zdrowotną

Reklama

Ekspertów do zespołu rekomendowali też ministrowie zdrowia oraz sportu i turystyki.

Ministra Izabela Leszczyna podkreśliła, że szkoła musi uczyć, jak zadbać o własne zdrowie. Profilaktyka to priorytet, bo pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na wyrobienie zdrowych nawyków stylu życia niż czas w szkole – powiedziała.

Natomiast Sławomir Nitras dodał, że chciałby "pokazać uczniom, że od tego, czy się ruszasz, od tego, co jesz, od tego, jak się wysypiasz, zależy to, jak się czujesz i czy jesteś zdrowy".

Edukacja zdrowotna w szkołach od września

Edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Przedmiot nauczany będzie w klasach IV-VIII szkół podstawowych, a także klas I-III szkół ponadpodstawowych – liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia.