Rzecznik Praw Uczniowskich na poziomie krajowym i wojewódzkim

Nowy projekt ustawy przewiduje powołanie Rzecznika Praw Uczniowskich na poziomie krajowym, działającego przy ministrze edukacji. W jego gestii będzie koordynacja pracy rzeczników wojewódzkich, którzy mają czuwać nad przestrzeganiem praw ucznia i współpracować z kuratoriami oświaty.

Reklama

Rzecznik na poziomie lokalnym

Funkcja rzecznika będzie mogła być również wprowadzona na poziomie poszczególnych samorządów i szkół, co ma umożliwić bliższy kontakt z uczniami i ich rodzicami. Rzecznicy szkolni, wybierani spośród nauczycieli, mają wspierać rozwój społeczności szkolnej i stanowić wsparcie w rozwiązywaniu konfliktów.

Katalog praw ucznia w nowym kształcie

Projekt przewiduje obowiązkowe powołanie Rady Szkoły, której celem będzie integracja społeczności uczniowskiej oraz współdecydowanie o najważniejszych kwestiach szkolnych. Wraz z nowym rzecznikiem, Rada będzie odpowiedzialna za ochronę praw uczniów oraz współpracę z rodzicami i nauczycielami.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Ministerstwo zapowiada, że pierwszy Rzecznik Praw Uczniowskich na poziomie krajowym zostanie powołany przed 1 września 2025 roku.