Rozporządzenie dotyczy treści z zakresu życia seksualnego, rodziny, świadomego rodzicielstwa i prokreacji. Obowiązuje od 1 września 2025 r. Treści będą realizowane w ramach edukacji zdrowotnej.
Gdzie i kiedy będą prowadzone zajęcia?
Zajęcia będą odbywać się w szkołach podstawowych w klasach IV–VIII (z wyjątkiem szkół dla dorosłych). 1 godzina tygodniowo w każdej klasie. W klasie VIII zajęcia kończą się w styczniu danego roku szkolnego. Zajęcia w szkołach ponadpodstawowych będą odbywać się w liceach, technikach, szkołach branżowych I stopnia. W klasach I–III – łącznie będą 2 godziny zajęć, z możliwością rozłożenia: klasy I i II, klasy II i III, klasy I i III. Zajęcia mogą być prowadzone w klasach lub w małych grupach (do 24 osób).
Kto poprowadzi zajęcia?
Zajęcia poprowadzą nauczyciele, wspólnie z wychowawcą organizują spotkania informacyjne dla rodziców i pełnoletnich uczniów. Dyrektor szkoły odpowiada za zorganizowanie tych spotkań. Podczas spotkania nauczyciel informuje o treściach programu, podręcznikach i materiałach dydaktycznych.
Możliwość rezygnacji z zajęć
Rodzice uczniów niepełnoletnich mogą zrezygnować z udziału dziecka w zajęciach – pisemnie, do 25 września. Uczniowie pełnoletni składają rezygnację samodzielnie – również pisemnie i w tym samym terminie. Zajęcia nie podlegają ocenie i nie wpływają na promocję do następnej klasy ani ukończenie szkoły.
Edukacja zdrowotna
Zajęcia mają:
- wspierać rolę wychowawczą rodziny,
- rozwijać dojrzałość uczniów we wszystkich sferach (fizycznej, emocjonalnej, społecznej),
- wspierać profilaktykę zdrowia psychicznego i fizycznego,
- promować postawy prorodzinne, prospołeczne i prozdrowotne,
- uczyć szacunku, godności i tolerancji,
- wzmacniać współpracę z pielęgniarką lub higienistką szkolną w zakresie edukacji zdrowotnej.
Uczniowie z niepełnosprawnościami
Uczniowie z umiarkowaną lub znaczną niepełnosprawnością intelektualną realizują podobne treści w ramach innych obowiązkowych zajęć. Dla nich nie organizuje się osobnych zajęć z edukacji zdrowotnej.