Zdalny nauczyciel - odpowiedź na braki kadrowe

W obliczu narastających problemów kadrowych w polskiej oświacie, Wielkopolska wprowadza innowacyjne rozwiązanie – zdalne nauczanie. Jak informuje portal samorządowy, już 13 wielkopolskich szkół korzysta z oferty "zdalnego nauczyciela”, co ma być odpowiedzią na braki kadrowe, szczególnie w obszarze przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i języków obcych.

Reklama

Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2030 - zdalne lekcje

Projekt "Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2030” zakłada stworzenie Centrum Nauczania Zdalnego w Koninie, które ma zapewnić ciągłość nauczania w przypadku dłuższej nieobecności nauczyciela. Zdalne lekcje prowadzone są interaktywnie, online, dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz 1-2 szkół ponadpodstawowych. Co istotne, zajęcia odbywają się w klasie, pod opieką nauczyciela danej szkoły, co ma zapewnić zachowanie mechanizmów społecznych grupy rówieśniczej. Nauczyciele zdalni nie wystawiają ocen, ale przekazują uczniom cenne wskazówki i komentarze.

Nauczyciele z doświadczeniem

Jak relacjonuje portal, w konińskim Centrum Nauczania Zdalnego pracują nauczyciele z pasją i bogatym doświadczeniem. Pani Arleta, emerytowana wicedyrektorka szkoły, prowadzi lekcje WOS-u i historii, podkreślając interaktywność i wizualny aspekt zdalnych zajęć. Z kolei pani Urszula, która przez lata prowadziła własną firmę, uczy biznesu i zarządzania, dzieląc się z uczniami praktyczną wiedzą i doświadczeniem. Oboje nauczyciele podkreślają, że od cyfrowej rzeczywistości nie ma już odwrotu, a innowacyjne metody nauczania mogą przyczynić się do tego, że uczniowie pokochają szkołę - podkreślono.

Inwestycja w przyszłość edukacji

Projekt "Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2030” ma być realizowany do 2029 roku i obejmie 545 szkół w województwie wielkopolskim. Jego celem jest podniesienie jakości edukacji poprzez rozwój kompetencji cyfrowych nauczycieli i uczniów. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 140 mln zł, z czego unijne dofinansowanie przekracza 98 mln zł.