Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" skierowały 10 lipca 2024 roku oddzielne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej, w których zawarły szczegółowe listy kwestii wymagających pilnego rozwiązania. Dokumenty te są odpowiedzią na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli, która obradowała 26 czerwca br. w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Listy zawierały konkretne propozycje dotyczące płac oraz postulaty związane z przepisami prawnymi dotyczącymi wynagradzania i organizacji pracy nauczycieli.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
W piśmie zaznaczono, że Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się natychmiastowego rozpoczęcia prac nad Inicjatywą Obywatelską ZNP "Godne płace i wysoki prestiż nauczyciela", która ma na celu powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce, co pozwoli na odpolitycznienie decyzji dotyczących płac nauczycieli; podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o co najmniej 15% w 2025 roku oraz wzrostu wynagrodzenia od września 2024 roku dla nauczycieli mianowanych z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym.
Nagroda jubileuszowa i dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli
Związkowcy domagają się wprowadzenia nagrody jubileuszowej dla nauczycieli po 45 latach pracy w wysokości 350% miesięcznego wynagrodzenia oraz ujednolicenia zasad dotyczących odpraw emerytalnych dla nauczycieli i pracowników samorządowych. Dodatkowo chcą podwyższenia dodatku za wychowawstwo do 500 zł.
Zaznaczono, że dodatek funkcyjny dla nauczyciela za pełnienie roli wychowawcy jest obecnie bardzo niski – wynosi 300 zł, a większość organów prowadzących wypłaca go w minimalnej wysokości. Tymczasem nauczyciele pełniący tę funkcję mają wiele obowiązków, które są ciągle rozszerzane. W związku z tym nauczyciele nie chcą podejmować się tej roli, ponieważ wiąże się ona z dużym nakładem pracy, zaangażowaniem i odpowiedzialnością.
Rozliczenie godzin ponadwymiarowych
Według ZNP pilnego uregulowania wymagają również kwestie związane z rozliczaniem godzin ponadwymiarowych, wynagradzaniem nauczycieli za wyjazdy na szkolne wycieczki oraz przydzielaniem w przedszkolach i szkołach tzw. doraźnych zastępstw. Te ostatnie są realizowane jako zajęcia opiekuńczo-wychowawcze bez dodatkowego wynagrodzenia w ramach czasu pracy przez nauczycieli specjalistów, takich jak psycholodzy, pedagodzy, pedagodzy specjalni, terapeuci, logopedzi, doradcy zawodowi, bibliotekarze szkolni oraz wychowawcy świetlicy.
Maksymalna liczba dzieci
Związkowcy postulują również o zmianę przepisów dotyczących maksymalnej liczby dzieci w oddziałach przedszkolnych i szkolnych. Według ZNP liczebność oddziałów powinna być ograniczona do maksymalnie 20 osób. Argumentują, że w szkołach ogólnodostępnych rośnie liczba uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, a przy większej liczbie uczniów trudno jest zapewnić indywidualne podejście do nauczania.