Projekt nowelizacji ustawy w Sejmie

Pod koniec czerwca w Sejmie złożono projekt zakładający wsparcie przez placówki szkolne dzieci na tzw. dietach eliminacyjnych. Jak podaje portal celiakia.pl, dokument złożony przez posła Bartosza Romowicza jest efektem pracy Parlamentarnego Zespołu ds. Celiakii. Po złożeniu dokumentu w Sejmie odbyła się konferencja prasowa podczas której wyjaśniono główne założenia projektu. Kluczowa zmiana polegałaby na obowiązku zapewnienia przez placówki edukacyjne posiłków zgodnych ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi uczniów. Jak podkreślono podczas konferencji, chodzi o eliminację z posiłków wybranych produktów spożywczych. Uczestnicy konferencji wyjaśnili, że zmiana zapewni dzieciom będącym na dietach eliminacyjnych "równe traktowanie" i znacznie poprawi ich komfort życia.

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Reklama

Posiłek dla ucznia: Jakie zmiany zaproponowano w projekcie?

Reklama

Złożony projekt zakłada nowelizację ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 oraz ustawy – Prawo oświatowe. Proponowana zmiana dotyczy art. 22, który w nowej wersji otrzymałby następujące brzmienie: "Żłobek i klub dziecięcy zapewniają przebywającym w nim dzieciom wyżywienie zgodne z wymaganiami dla danej grupy wiekowej wynikającymi z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej, opracowywanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny oraz zgodne ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi dziecka powodującymi konieczność wyeliminowania z posiłków niektórych produktów spożywczych".

Szczegółowe warunki zapewnienia wyżywienia ma określić w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rodziny. W ustawie z dn. 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe zaproponowano zapis nakładający na szkoły podstawowe (z wyjątkiem szkół podstawowych dla dorosłych oraz szkół artystycznych) obowiązek zapewnienia uczniom jednego, gorącego posiłku w ciągu dnia, zgodnego ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi dziecka, powodującymi konieczność wyeliminowania z posiłków niektórych składników lub produktów spożywczych. Podobną propozycję zmian wprowadzono w artykule określającym zadania statutowe przedszkoli. Zgodnie z projektem ustawa miałaby wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Szansa dla dzieci i podnoszenie świadomości

Podczas konferencji w Sejmie przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej poinformowali, że proponowane zmiany mają na celu przede wszystkim dobro dzieci. Jak wyjaśniono, uczniowie na dietach eliminacyjnych "zasługują na równe traktowanie i opiekę, a rolą dorosłych jest im to zapewnić".

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że zmiany pozwolą zlikwidować "systemową dyskryminację" uczniów w kontekście prawa do otrzymania posiłku w placówce edukacyjnej – żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu i szkole podstawowej. Przedstawiciele stowarzyszenia pracują obecnie nad raportem dotyczącym jakości żywienia dzieci w placówkach edukacyjnych. Raport powstaje m.in. na bazie ankiety [źródło: celiakia.pl], w której zapytano rodziców dzieci na diecie bezglutenowej (oraz dzieci z innymi alergiami żywieniowymi) o udogodnienia oferowane przez placówki edukacyjne.