Jak informuje ZNP na spotkaniu zaprezentowano analizę wynagrodzeń nauczycieli w latach 2006-2024, podkreślając, że pomimo 30 proc. podwyżki w 2024 roku, wynagrodzenia nadal nie osiągnęły poziomu z lat 2010-2012, zarówno w stosunku do minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak i przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Reklama

Nauczyciele domagają się 15 proc. podwyżki. Czy rząd spełni ich oczekiwania?

Wiceprezes ZNP, Urszula Woźniak, wskazała, że proponowana podwyżka o 4,1 proc. w 2025 roku nie rozwiąże problemu. ZNP postuluje o 15 proc. wzrost wynagrodzeń, który urealniłby ich poziom i przybliżył do zmiany systemu wynagradzania poprzez powiązanie z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Minister Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała o gotowości sejmowej Komisji Edukacji i Młodzieży do podjęcia prac nad Inicjatywą Obywatelską ZNP dotyczącą zmian w systemie wynagradzania nauczycieli. Jednocześnie zaznaczyła, że strona rządowa nie przewiduje zgłaszania zmian w ustawach projektami poselskimi.

Przedstawiciele ZNP zwrócili uwagę na konieczność pilnego rozwiązania niektórych kwestii przed 1 września 2024 roku. Związek przygotował propozycje zmian w ustawie Karta Nauczyciela oraz w rozporządzeniach dotyczących wynagrodzeń, które zostały przedstawione stronie ministerialnej.

Przypomniano również o oczekiwaniu podjęcia rozmów ze związkami zawodowymi na temat podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli mianowanych od 1 września 2024 r. oraz podwyższenia wynagrodzeń wszystkich nauczycieli w 2025 roku, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami strony ministerialnej.

Uzgodniono, że związki zawodowe prześlą do ministerstwa w ciągu 14 dni katalog spraw do uregulowania wraz z propozycjami rozwiązań. Ministerstwo przeanalizuje je i oszacuje skutki finansowe. Kolejne spotkanie grupy roboczej zaplanowano na 22 sierpnia 2024 roku.

Źródło: ZNP / Dziennik.pl