Zmiany w podstawie programowej. Zmiany w podstawie programowej obejmują przede wszystkim rezygnację z treści nadmiarowych, niemożliwych lub trudnych do zrealizowania w praktyce szkolnej. Większy nacisk położono na rozwijanie umiejętności praktycznych zamiast wiedzy teoretycznej, oraz na wykorzystanie cyfrowych narzędzi i zasobów edukacyjnych dostępnych w Internecie.

Reklama

Zmiany dotyczą przedmiotów takich jak język polski, języki obce, historia, matematyka, biologia, chemia, geografia, fizyka, informatyka i innych. W podstawie programowej dla klas I-III wprowadzono również zmiany w zakresie edukacji przyrodniczej, dotyczące znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.

Rewolucja w edukacji? Szefowa MEN podpisała odchudzoną podstawę programową

Podręczniki i egzaminy. Zmiany w podstawie programowej zostały przygotowane tak, aby nie było konieczności wymiany podręczników. Wydawcy przekażą nauczycielom informacje o fragmentach podręczników wykraczających poza zakres uszczuplonej podstawy programowej.

Ograniczona podstawa programowa będzie obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025 i będzie stanowić podstawę przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje zmienione informatory o egzaminach oraz komunikaty w sprawie listy jawnych zadań egzaminacyjnych.

Szefowa MEN podpisała odchudzoną podstawę programową

Wdrażanie kompleksowej reformy podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego jest zaplanowane od 2026 roku. Wcześniej, od września 2025 roku, planowane jest wprowadzenie nowych przedmiotów szkolnych: edukacji obywatelskiej (zastępującej historię i teraźniejszość) oraz edukacji zdrowotnej (zastępującej wychowanie do życia w rodzinie). Projekty podstaw programowych nowych przedmiotów zostaną przekazane do konsultacji publicznych jesienią tego roku.