Jest zgoda OKE na korzystanie z zatyczek do uszu?

Jak informuje PAP, wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer potwierdziła, że okręgowe komisje egzaminacyjne zgadzają się na zmiany. Chodzi o zgodę na używanie zatyczek do uszu w trakcie egzaminu ósmoklasisty i matur. Problem dotyczy m.in. uczniów z wrażliwością sensoryczną, ale również tych, którzy chcą się wyciszyć i skupić na pracy z arkuszem egzaminacyjnym. Katarzyna Lubnauer przekazała informację podczas finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wśród laureatów tegorocznego finału znalazła się grupa "Głos Ciszy",skupiająca uczniów popularyzujących wiedzę o wrażliwości sensorycznej. Jak podkreśliła wiceminister, MEN chce, aby uczniowie "pracowali w jak największym komforcie". Dodała również, że rozumie potrzebę skupienia się na pracy w trakcie egzaminu, który odbywa się w dużej grupie.

Interpelacja poselska w imieniu uczniów

Reklama

Temat wrażliwości sensorycznej – i dostosowania warunków egzaminu – pojawił się w marcowej interpelacji przygotowanej przez posła Aleksandra Miszalskiego (KO, obecnie prezydent miasta Krakowa). Poseł zwrócił się do MEN w imieniu uczniów z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, tworzących grupę "Głos Ciszy". Uczniowie postulowali, aby podczas egzaminów można było korzystać z wyciszających zatyczek do uszu. Ich zdaniem takie rozwiązanie podniosłoby komfort pracy m.in. osobom borykającym się z problemem nadwrażliwości sensorycznej, zaburzeniami przetwarzania sensorycznego, a także z przebodźcowaniem.

Reklama

Jak podkreślił poseł, zdaniem grupy zatyczki są rozwiązaniem szeroko dostępnym i bezpiecznym. Aleksander Miszalski pytał MEN o ewentualne przeciwwskazania oraz możliwość wprowadzenia regulacji prawnych jeszcze przed sesjami majowych egzaminów – tu egzamin ósmoklasisty i matury. Podkreślił również, że inicjatorzy akcji chcą, aby kwestię zatyczek regulowało rozporządzenie, a nie indywidualna decyzja dyrektorów szkoły.

Odpowiedź MEN: Zasady dostosowania warunków egzaminu

Na interpelację poselską odpowiedziała jeszcze w kwietniu Katarzyna Lubnauer. Wiceminister edukacji przypomniała, że zasady przeprowadzania egzaminów regulują odpowiednie rozporządzenia. Listy przyborów i pomocy naukowych – z których uczniowie mogą korzystać w trakcie egzaminu – publikuje w komunikatach Centralna Komisja Egzaminacyjna. Do stosowania dodatkowych pomocy uprawnieni są uczniowie, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu oraz uczniowie z chorobami przewlekłymi.

Jak podkreśliła wiceminister, wnoszenie na salę egzaminacyjną przyborów innych niż wymieniono w komunikacie CKE nie jest dozwolone. Katarzyna Lubnauer potwierdziła również, że MEN zapoznało się z pismem zgłoszonym przez uczniów z grupy "Głos Ciszy". Wyjaśniła, że zmiany podczas tegorocznej sesji egzaminów nie będą możliwe, ale resort edukacji weźmie je pod uwagę przygotowując egzaminy w kolejnych latach.