Konferencja na temat edukacji zdrowotnej

Poniedziałkową konferencję współorganizowały minister zdrowia Izabela Leszczyna, wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska oraz minister edukacji Barbara Nowacka. Jak podaje PAP, w spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele organizacji pacjentów onkologicznych.

Nowa misja szkół: edukacja o zdrowiu?

Reklama

"Edukacji o zdrowiu – realnej – na razie nie ma" – zauważyła w trakcie spotkania Barbara Nowacka, podkreślając, że trudno uznać za edukację prozdrowotną zajęcia z wychowania do życia w rodzinie. Zapowiedziała jednocześnie powstanie długofalowego programu, który miałby na celu szeroko rozumianą naukę profilaktyki zdrowotnej.

Reklama
Reklama

Nad programem mają pracować wspólnie eksperci i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Szefowa resortu edukacji zaprosiła ekspertów zdrowia do współpracy z MEN. "Mamy możliwość patronatów, współpracy, organizacji wspólnych wydarzeń, akcji, działań o wymiarze lokalnym, regionalnym, ale i ogólnopolskim. I do takich działań ogólnopolskich też się z panią minister przymierzamy bardzo poważnie" – podkreśliła Nowacka.

Rola edukowania społeczeństwa

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała z kolei o niepokojących statystykach. "Nie może być tak, że ciągle więcej osób umiera na raka w Polsce niż w innych krajach Unii Europejskiej. Zrobimy wszystko, żebyśmy się stawali coraz bardziej wyedukowanym społeczeństwem" – podkreśliła. Szefowa resortu zdrowia zaznaczyła jednocześnie, że będą kontynuowane programy profilaktyczne wprowadzone jeszcze przez poprzedni rząd.

Nowe programy profilaktyczne będą przygotowane pod kątem edukacji dzieci, ale również dorosłych. W trakcie spotkania podkreślono, że edukacja zdrowotna przynosi efekty dopiero po latach wdrażania działań edukacyjnych. "My te procesy rozpoczynamy" – wyjaśniła Barbara Nowacka dodając "mamy świadomość, że efekty zobaczycie państwo najwcześniej w 2026 roku".