Zamiast zastępstwa nauczyciel wirtualny
Jak można przeczytać na stronie projektu, program jest odpowiedzią na palący problem polskich szkół. Pedagogów brakuje, a odpływ kadr nauczycielskich wpływa negatywnie na harmonogram zajęć szkolnych. Fundacja proponuje nietypowe rozwiązanie na miarę najnowszych technologii. Dyrekcja szkoły – w której tymczasowo brakuje nauczyciela – może poprosić o pomoc pedagoga, który poprowadzi lekcję wirtualnie.
"Brak nauczyciela nie zwalnia dyrektora szkoły z tego obowiązku, a zdarzają się przypadki, kiedy lekcje z danego przedmiotu nie są realizowane całymi miesiącami" – wyjaśnia Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. "Dziś technologia daje nam szanse rozwiązania tej sytuacji. Trzeba z niej skorzystać."
Kto weźmie udział w programie?
W ramach programu powstanie tzw. Centrum Zdalnego Nauczania. Placówka będzie zatrudniać 15 nauczycieli specjalizujących się w językach obcych i naukach matematyczno-przyrodniczych. Eksperymentalne lekcje będą prowadzone w klasach 7-8 szkół podstawowych i w wybranych szkołach średnich.
Co istotne, w każdej klasie w trakcie zajęć będzie obecny nauczyciel-opiekun nadzorujący przebieg lekcji. Nadzorem i mierzeniem efektywności zajęć zajmie się ekspercka komisja. Pilotaż programu – przeprowadzony w Wielkopolsce – rozpocznie się już w przyszłym roku. Na ten moment trwa nabór szkół, które chcą wziąć udział w programie.
Wyposażenie i dofinansowanie
Projekt wiąże się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii do nauczania zdalnego. Zgodnie z założeniami programu placówki biorące w nim udział zostaną wyposażone m.in. w pracownie do prowadzenia zajęć zdalnych. Wybrane szkoły będą korzystać z nowoczesnego oprogramowania, a uczniowie z interaktywnych stanowisk.
"Zastosowana technologia pozwala nie tylko na prowadzenie wykładu, zadawanie pytań i odpowiadanie na nie, ale nawet na zaproszenie ucznia do wirtualnej tablicy i rozwiązywanie zadań tak, żeby w czasie rzeczywistym widziała je cała klasa” – podkreśla Katarzyna Jasik, koordynatorka projektu w fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.
Autorzy programu liczą na to, że nowatorskie rozwiązanie sprawdzi się i da początek nowemu trendowi nowoczesnej edukacji. Projekt Centrum Nauczania Zdalnego, prowadzony przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty, otrzymał dofinansowanie na kwotę ponad 15,7 miliona złotych [źródło: operator.edu.pl, dostęp: 01.12.23].