Nauczyciel będzie mógł pracować tyle, ile wytrzyma? Nowelizacja przepisów pozwoli nauczycielom, którym dotychczas nie wolno było pracować w szkole w wymiarze większym niż 1,5 etatu na przekroczenie tego limitu i to nawet dwukrotnie. Wprowadzone zmiany są odpowiedzią na zbyt dużą liczbę uczniów w szkołach ponadpodstawowych w związku ze zwiększonym rocznikiem i kształceniem uczniów z Ukrainy.
Zmienione zasady nadgodzin w nowym roku szkolnym
Nauczyciele, którym dotychczas nie wolno było pracować w szkole w wymiarze większym niż 1,5 etatu, będą mogli przekroczyć ten limit, jednak będzie to dotyczyło tylko nauczycieli pracujących w szkołach ponadpodstawowych.
Z przekroczenia limitu godzin ponadwymiarowych będą mogli korzystać nauczyciele:
- liceów ogólnokształcącego,
- techników,
- branżowych szkół I stopnia.
Wyższy wymiar nadgodzin: Tylko za zgodą nauczyciela
Zmiana umożliwi nauczycielom szkół ponadpodstawowych, za ich zgodą, wypełnianie godzin ponadwymiarowych w wymiarze wyższym niż określony w przepisach (art. 35 ust. 1 Ustawy Karta nauczyciela).
– Nowy przepis art. 93a Karty nauczyciela nie zmienia ilości godzin ponadwymiarowych, które można przydzielić nauczycielowi bez jego zgody i nadal jest to ¼ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. W większości typów szkół nie zmieni się też maksymalny wymiar godzin ponadwymiarowych przydzielanych za zgodą nauczyciela i po nowelizacji nadal będzie to 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć – wyjaśnia dla dziennika.pl Michał Łyszczarz, eksperta prawa oświatowego i samorządu terytorialnego.
Tygodniowy czas pracy nauczyciela bez zmian
Znowelizowane przepisy znoszące limity przydzielania godzin ponadwymiarowych nie zmienią jednak tygodniowego czasu pracy nauczyciela.
– W liceach, technikach i szkołach branżowych szkołach I stopnia możliwe stanie się jednak przydzielenie godzin powyżej maksymalnego do tej pory limitu, nadal jednak nie ulega zmianie maksymalny tygodniowy czas pracy nauczyciela wynoszący 40 godzin, w ramach którego wchodzą godziny podstawowego pensum, godziny ponadwymiarowe, inne zadania nauczyciela – tłumaczy Michał Łyszczarz.
Zmienione przepisy dotyczące nadgodzin od 1 września
Znowelizowane przepisy dotyczące nauczycielskich godzin ponadwymiarowych będą obowiązywać od roku szkolnego 2023/2024. Nauczyciele szkół ponadpodstawowych już od 1 września mogą korzystać z tych uprawnień, jednak trzeba pamiętać, że regulacje te wprowadzono tylko na najbliższy rok szkolny.
Braki kadrowe w szkołach ponadpodstawowych
Zmiany mają załatać braki kadrowe w szkołach, na które wskazują statystyki. Według danych resortu oświaty z września 2022 r., średnia liczba nadgodzin realizowanych przez nauczycieli szkół ponadpodstawowych była wyższa w porównaniu do średniej wszystkich szkół oraz placówek, która wynosiła 3,29 godziny. W szkołach ponadpodstawowych było to odpowiednio:
- 4,02 godziny w liceach ogólnokształcących,
- 4,27 w technikach,
- 3,82 w zespołach szkół i placówek.
Nowy limit nadgodzin dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych będzie zatem limitem wytrzymałości.