Reklama
Głównym celem zmian jest powrót do liceum czteroletniego i przywrócenie edukacji powszechnej. Aby to osiągnąć, miałby zostać wprowadzony model „trzy razy cztery”. Do czwartej klasy włącznie przedłużono by wychowanie wczesnoszkolne. Kolejny – również czteroletni etap – zaczynałby się w piątej i kończył w ósmej klasie. Następnie uczniowie przechodziliby do czteroletniego liceum.
Najmłodsze dzieci miałyby zostać oddzielone od starszych uczniów. Jak tłumaczy Marzena Machałek, posłanka PiS pracująca nad projektem zmian, planuje się wyznaczenie wydzielonych stref tylko dla nich.
Co ma się stać z gimnazjami? Samorząd będzie mógł wybrać lepiej wyposażoną placówkę i w niej umieścić ośmioletnią, podzieloną na dwa etapy podstawówkę. Zaś pusty budynek musiałby przeznaczyć na cele edukacyjne. – Nawet jeżeli byłby dzierżawiony, otrzymane pieniądze musiałyby być wykorzystane na oświatę – tłumaczy poseł PiS Elżbieta Witek.
Kolejna rewolucja dotyczy założeń podstawy programowej. Obecnie od drugiej klasy licealiści muszą wybrać profil nauczania. Jeżeli postawią na wykształcenie humanistyczne, znikają im z planu lekcje fizyki, biologii i chemii. Zamiast tego mają jeden przedmiot: przyrodę. W przypadku uczniów ścisłych jest na odwrót, mają blok historia i społeczeństwo zamiast przedmiotów WOS i historia.
Reklama
PiS planuje powrót do edukacji powszechnej i likwidację profilowania. Obecny cykl na poziomie ogólnym kończy się w wieku 16 lat po pierwszej klasie liceum. Potem zaczyna się nauka profilowana. Jak argumentuje PiS, wiele młodych osób nie wie wtedy jeszcze, co chce robić w dorosłym życiu.
W wypadku zwycięstwa PiS podstawa zmieni się jeszcze w jednym zakresie: uczniowie mieliby powracać do tych samych tematów na różnych etapach edukacji. – Nie może być tak, że np. o starożytności uczą się dzieci tylko raz, i to w podstawówce. Inna jest percepcja u 12-latka, inna u 16-latka – tłumaczy poseł Witek.
Kiedy zostaną wprowadzone zmiany? Najprawdopodobniej cyklem „trzy razy cztery” zostanie objęty rocznik, który rozpocznie edukację we wrześniu 2017 r.