To pierwsza taka akcja na tak dużą skalę w Europie. Jest ona wynikiem strategicznej współpracy, którą firmy nawiązały w marcu tego roku. Jej nadrzędnym celem jest dostarczanie szkołom rozwiązań w zakresie ochrony oryginalności prac uczniowskich, będących już standardem zarówno na Zachodzie, jak i na polskich uczelniach.

Reklama

Dostęp do Internetowego Systemu Antyplagiatowego będzie dla szkół bezpłatny.

Dzięki integracji Plagiat.pl i firmy Librus, nauczyciele będą mogli sprawdzać prace domowe i wypracowania ponad 1 mln uczniów. System porównuje prace z tekstami umieszczonymi w bazach światowego Internetu oraz w wewnętrznych bazach szkół i ogólnopolskiej bazie zadań domowych. Efektem sprawdzenia pracy jest raport, w którym nie tylko widać zapożyczone fragmenty, ale podane są również źródła tych zapożyczeń. Nauczyciel będzie taki raport oceniał i stwierdzał, czy zapożyczenia zostały użyte zgodnie z zasadami.

To wyjątkowy projekt, dzięki któremu już w szkołach średnich uczniowie będą mogli przygotować się do uczelnianych standardów. Sprawdzanie prac studentów w programach antyplagiatowych jest ustawowym obowiązkiem, więc wprowadzenie takich norm na wcześniejszych etapach edukacji może przyczynić się tylko do poprawy jakości kształcenia, a to jest nadrzędny cel tego projektu. Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby budować w uczniach poczucie świadomości, że kopiowanie cudzych tekstów jest nieuczciwe, a kreatywna praca i samodzielność to jedne z najwyższych wartości pracy twórczej - uważa dr Sebastian Kawczyński, prezes Plagiat.pl.