Czy w ciągu ostatnich lat na rynku pracy zaszły zmiany?
Reklama
Dorota Pisula, kierownik Biura Karier Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doradca zawodowy / Fot. materiały prasowe
Zmiany są diametralne, za sprawą różnych czynników, między innymi kryzysu, wojny w Ukrainie, a szczególnie pandemii, która znacząco wpłynęła na rozwój form pracy. Dawniej większość prac wykonywana była stacjonarnie. Teraz widzimy bardzo duży wzrost pracy hybrydowej, czyli łączonej, oraz zdalnej. Pojawia się wiele stanowisk, w przypadku których możemy wykonywać pracę nie tylko z domu, ale też z dowolnego miejsca, gdzie mamy połączenie internetowe.
Gdzie, w trakcie studiów możemy zdobyć potrzebne doświadczenie, nabyć nowe praktyczne umiejętności?
Studiowanie to nie tylko chodzenie na zajęcia, ale też korzystanie z tego, co oferuje uczelnia - wyjazdów zagranicznych w ramach Erasmusa, kół naukowych, ciekawych projektów odbywających się na wydziałach. Przede wszystkim źródłem zdobywania doświadczeń zawodowych jest Biuro Karier, oferujące dodatkowe praktyki i staże oraz pracę w pełnym oraz niepełnym wymiarze czasu, w formie hybrydowej lub zdalnej i stacjonarnej.
Reklama
Zdarza się, że część studentów podejmuje działania zarobkowe, ale ta praca nie pozycjonuje przyszłościowo na rynku pracy. Biuro Karier to miejsce, które pomaga określić i znaleźć pracę zgodną z wykształceniem albo preferencjami, taką, która w dłuższej perspektywie da dobry start.
W jaki sposób uczestnictwo w dodatkowych zajęciach, projektach może stać się atutem?
Na pewno atutem jest zdobywanie dodatkowego doświadczenia. Mamy organizacje pozarządowe, często związane z naszymi zainteresowaniami - ktoś może biegać i pomagać przy maratonach, działać na rzecz ekologii albo środowiska lokalnego. Nabywamy doświadczenia, bo będąc organizatorem choćby takich działań, jak biegi, konferencje, wydarzenia lokalne, uzyskujemy konkretne kompetencje, przydatne w firmach. Mamy też inkubatory przedsiębiorczości, dające możliwość przetestowania samego siebie w roli przedsiębiorcy. Dla tych, którzy potrzebują platformy do rozwoju, motywacji, uczelnia może być taką przestrzenią. Na uczelni organizujemy noce naukowców, festiwale nauki i sztuki oraz projekty międzyuczelniane. Można tam nabrać doświadczenia i jest to na pewno dodatkowym atutem w rekrutacjach, docenianym przez pracodawców.
Jak to wygląda na przykładzie Biura Karier UAM?
W ostatnich latach rozszerzyliśmy naszą działalność. W znacznym stopniu pomogła nam technologia, nie publikujemy ofert pracy sami, mamy profesjonalny portal z dedykowaną aplikacją, gdzie pracodawcy zamieszczają ogłoszenia. Organizujemy webinaria, szkolenia, wydarzenia, mamy wirtualny kalendarz, gdzie można umówić się z doradcami zawodowymi. W tym roku akademickim mamy już cztery algorytmiczne narzędzia do lepszego poznania samego siebie, wybrania branży, ustalenia swoich mocnych, słabych stron, określenia własnej piramidy wartości związanych z pracą czy roli w grupie, którą najlepiej pełnimy. Narzędzia opracowujemy w grupie międzynarodowej na portalu JobTeaser. Jesteśmy w stanie objąć wsparciem większość studentów uniwersytetu. Student może skorzystać z ofert pracy i informacji z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie, w którym będzie miał łącze internetowe.
Czy istnieją uniwersalne umiejętności, które zostaną docenione przez każdego pracodawcę, niezależnie od branży?
Tak, to umiejętności, które są jak polisa ubezpieczeniowa naszego życia i warto w nie inwestować. W mojej opinii można podzielić je na trzy grupy. Pierwsze to umiejętności językowe, komunikatywna znajomość języka czy też dodatkowy obszar słownictwa otwiera nam niesamowite przestrzenie na rynku pracy. Druga grupa to technologie, umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy i orientowania się w kwestiach technologicznych, nawet użytkowych. Na przykład instalacja programów, użycie aplikacji mobilnych, wyszukiwanie informacji, analiza danych. W połączeniu z językiem obcym czynią dla nas rynek pracy globalnym. Trzecia grupa to umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, współpraca w grupie. Wszystko co związane z komunikacją jest poszukiwane szczególnie teraz, kiedy wiele prac wykonujemy w strukturze rozproszonej, gdzie nie zawsze widzimy się twarzą w twarz, a musimy ze sobą współpracować i często komunikować się na odległość. Ponadto warto również pracować nad zbieraniem informacji o samym sobie, samopoznaniu - to ważny element naszego rozwoju.
Na co warto zwrócić uwagę przy tworzeniu CV?
Przede wszystkim warto pamiętać, że jest to oferta zwrócona do pracodawcy. Zapoznać się z ogłoszeniem, stroną internetową bądź informacjami o zatrudniającym. Warto nie poprzestawać na samym CV, ale założyć konto na Linkedin, wypełnić profil na Pracuj.pl i tym sposobem zwiększyć swoją dostępność. Tworząc blog albo zamieszczając swój profil na portalach związanych z pracą, stajemy się dostępni przez 24 godziny na dobę. Mamy możliwość korzystania z aplikacji, na przykład Biura Karier czy Pracuj.pl, gdzie nawet podróżując, wypoczywając, spędzając czas z przyjaciółmi, możemy odpowiadać na oferty pracy. Rekrutacje stają się szybkie, proste i łatwo dostępne.
Jaka jest rada dla wszystkich studentów poszukujących pracy?
Zacznij wcześnie, z tym co masz. Pamiętaj, że się zmieniasz. Nawet jeśli nie znasz języka, nie masz doświadczenia, nie znasz technologii - nie szkodzi. Jeśli zainwestujesz w rozwój swoich umiejętności, na przykład za rok możesz być na zupełnie innym etapie, atrakcyjny dla przyszłego pracodawcy. Dobrze wykorzystaj ten czas. Skorzystaj ze wsparcia - biura karier działają dla ciebie.
Marcelina Górska
Kurier Akademicki
Fot. materiały prasowe
Dziennik Gazeta Prawna 191/2022 dodatek Na studia
pobierz plik