Na Uniwersytecie Jagiellońskim najwięcej osób zgłosiło się na kierunek lekarski (3,1 tys. osób na 240 miejsc), prawo (2,6 tys. kandydatów na 500 miejsc) i filologię angielską. Największa konkurencja będzie na japonistyce, gdzie na jedno miejsce przypada statystycznie 20,5 kandydata. Anglistyka jest na drugim miejscu (20 osób/miejsce). Oblężone jest także dziennikarstwo (niemal 16 chętnych/miejsce) i filologia hiszpańska (ponad 14 kandydatów na miejsce). Akademia Górniczo-Hutnicza najwięcej zgłoszeń przyjęła na budownictwo (prawie 13 osób/miejsce), geodezję i kartografię (8 osób/miejsce) oraz kulturoznawstwo (blisko 6 kandydatów/miejsce).

Reklama

Na Politechnice Warszawskiej najwięcej chętnych zgłosiło się na budownictwo oraz geodezję i kartografię. Wielu chętnych jest też na architekturę. Na Uniwersytecie Warszawskim najwięcej chętnych zarejestrowało się na prawo, zarządzanie, finanse i rachunkowość, psychologię, ekonomię i anglistykę. Sinologia (prawie 20 kandydatów na miejsce) i japonistyka (18) są najtrudniej osiągalne.

Najbardziej obleganym kierunkiem na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest filologia iberyjska. Na 18 przygotowanych miejsc zarejestrowało się 185 kandydatów. Prawie dziewięciu kandydatów ubiega się o miejsce na kierunku jazz i muzyka estradowa. Na psychologię zarejestrowało się ośmiu kandydatów na jedno miejsce; na dziennikarstwo - siedmiu.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim największym zainteresowaniem cieszy się anglistyka. Prawie 5,7 kandydata przypada na jedno miejsce na prawie. Dużą popularnością cieszy się też kierunek uruchamiany od nowego roku akademickiego w KUL - architektura krajobrazu. Na Politechnice Lubelskiej, podobnie jak w latach poprzednich, największym zainteresowaniem cieszy się budownictwo - 6,5 kandydata na jedno miejsce. Sześciu kandydatów ubiega się o jedno miejsce kierunku inżynieria biomedyczna, a pięciu na kierunku transport.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurski największa konkurencja jest na medycynie - 20 kandydatów na jedno z 80 miejsc. Specjalność: geodezja i szacowanie nieruchomości na kierunku geodezja i kartografia jest drugi w kolejności. Zarejestrowało się na niego 662 chętnych, a są 72 miejsca.

Na Uniwersytecie Opolskim najpopularniejszymi kierunkami są prawo, psychologia, filologia angielska, dziennikarstwo, ekonomia. Uczelnia przygotowała nowe specjalności na istniejących kierunkach - m.in. biotechnologię w rolnictwie i produkcji żywności, teologię ze specjalnością diakońską, teorię argumentacji na filozofii, dziennikarstwo na politologii, oraz zarządzanie kapitałem społecznym.

Na Politechniki Świętokrzyskiej największym zainteresowaniem cieszy się budownictwo, inżynieria środowiskowa i informatyka. Z kolei na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach najwięcej zgłoszeń przyjęto dotychczas na: fizjoterapię, ekonomię i administrację.

Reklama



W śląskich uczelniach będzie drugi nabór na studia. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Politechnice Śląskiej w Gliwicach zostały jeszcze wolne miejsca. Jednak nie na najbardziej obleganych kierunkach. Na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia o 1 miejsce ubiegało się 18 osób, na reżyserię - 17. Oblegana była też anglistyka. Na Politechnice Śląskiej najwięcej chętnych zgłosiło się na architekturę i urbanistykę.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu największą popularnością cieszy się medycyna (ok. 29 kandydatów na miejsce)i farmacja (17,5). Ponadto największym powodzeniem cieszą się: japonistyka - blisko 10 kandydatów na miejsce, anglistyka - 8,5, administracja i zarządzanie i prawo - po 6,5.

Na Politechnice Rzeszowskiej są jeszcze wolne miejsca na 25 kierunkach z 27 oferowanych na uczelni. Miejsc nie ma już na architekturze i urbanistyce, które cieszą się największą popularnością. Duże powodzenie ma także budownictwo, inżynieria środowiska, a także automatyka i robotyka, która została uruchomiona w poprzednim roku akademickim.

Uniwersytet Szczeciński najwięcej chętnych ma na psychologię (6 osób na 1 miejsce), anglistykę (5) oraz prawo (ponad 3). Na Akademii Sztuki w Szczecinie, jedynej uczelnii w Polsce kształcącej zarówno muzyków jak plastyków, największym zainteresowaniem cieszył się kierunek architektura wnętrz (73 osoby na 15 miejsc) oraz grafika (79 osób na 24 miejsca) i multimedia (47 osób na 15 miejsc). Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym najpopularniejsze kierunki to architektura krajobrazu, budownictwo, ekonomia, informatyka.

Na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza najpopularniejszymi kierunkami są: filologia norweska, grupa z językiem angielskim (ponad 26 osób na jedno miejsce), gospodarka przestrzenna (12), reżyseria dźwięku (12), psychologia (11) i japonistyka (11).

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu najbardziej obleganym kierunkiem jest weterynaria (1350 kandydatów na 60 miejsc). Dużym zainteresowaniem cieszą się też kierunki: dietetyka, gospodarka przestrzenna, finanse i rachunkowość oraz biotechnologia. Z kolei na poznańskim Uniwersytecie Ekonomicznym największym zainteresowaniem cieszy się kierunek finanse i rachunkowość (sześć osób na miejsce). Niewiele mniejsze powodzenie ma ekonomia (950 osób na 180 miejsc).

Na Politechnice Łódzkiej kandydaci najczęściej zainteresowani są budownictwem, architekturą i urbanistyką, informatyką, matematyką i gospodarką przestrzenną. Na Uniwersytecie Łódzkim najbardziej oblegane na UŁ były filologie: hiszpańska i włoska oraz dziennikarstwo. Najpopularniejszymi kierunkami, według ogólnej liczby zapisanych osób są: prawo - 1761 kandydatów, psychologia - 1321, administracja - 1204, finanse i rachunkowość - 1117 oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 1036 osób.

Uniwersytet Wrocławski odnotował największe zainteresowanie psychologią, gdzie o jeden indeks rywalizuje ponad 25 osób. Dużą popularnością cieszyły się także dziennikarstwo (20 kandydatów na miejsce) oraz prawo (9). Ponad 14 osób konkuruje o indeks na filologii hiszpańskiej, więcej niż dziesięciu na specjalności biologia człowieka. Na Politechnice Wrocławskiej najbardziej obleganym kierunkiem była geodezja i kartografia (16 osób na miejsce). Sporą popularnością cieszyło się także budownictwo - ponad sześciu kandydatów na miejsce.

Na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym najwięcej chętnych zgłosiło się na kierunek geodezja i kartografia, gdzie o jedno miejsce stara się ponad 9 osób. Dużą popularnością cieszą się również dwa nowe, unikatowe kierunki studiów: odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami oraz inżynieria i gospodarka wodna (8 osób na miejsce). Na Politechnice Wrocławskiej najbardziej obleganym kierunkiem była geodezja i kartografia (16).