"Chcemy doprowadzić do tego, żeby udział wydatków na naukę znacząco się zwiększył. Chcemy, aby polscy naukowcy mogli godnie zająć się swoimi badaniami. Dobre wynagrodzenie jest istotnym warunkiem pracy naukowej i dydaktycznej. Plany te będą wymagały pewnej ekskluzywności świata akademickiego, ale trzeba to uczynić i z naszego punktu widzenia jest to absolutnie konieczne" - powiedział Jarosław Kaczyński.

Jego zdaniem w Polsce należy wprowadzić nową strukturę studiów. "Musimy zachęcać młodych ludzi, aby nie studiowali na wydziałach społecznych, zarządzania czy politologii, ale aby podejmowali naukę na kierunkach politechnicznych czy przyrodniczych. Cierpimy na brak specjalistów w tych dziedzinach" - powiedział prezes PiS.

Kaczyński negatywnie ocenił udział polskiej nauki we współzawodnictwie naukowym na świecie. "Jest w niektórych dziedzinach postęp, ale jest on zupełnie nieproporcjonalny do naszego potencjału ludzkiego i położenia geograficznego. Jesteśmy 40-milionowym narodem w Europie i w tej dziedzinie powinniśmy się porównywać do Finlandii" - dodał Kaczyński.

Prezes PiS zadeklarował, że jego partia ma wolę przeprowadzenia tych zmian.

Kaczyński złożył w poniedziałek w Poznaniu, w przeddzień 55. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku, kwiaty pod pomnikiem Czerwca '56. Zwiedził też Kampus Uniwersytecki na poznańskim Morasku.