Wyniki badania w ramach akcji edukacyjnej "Szybko do Pracy" cytuje dlaczego.pl. Wynika z nich, że posada handlowca jest uważana przez 46 proc. młodych osób z wykształceniem średnim i policealnym za prestiżową.

Jednak handlowcy z wykształceniem średnim zarabiają w tej branży najmniej. Średnia ich pensji, które podsumowała firma Sedlak&Sedlak, wynosi około 3300 zł brutto. Przedstawiciel handlowy z licencjatem za swoją pracę dostaje już 200 zł więcej. A jeśli handlowiec jest magistrem bądź inżynierem, jego pensja może sięgnąć średnio 3700 zł brutto.

Poza tym na wysokość zarobków ma wpływ doświadczenie pracownika, a także m.in. wielkość firmy, a także to, czy firma jest polska czy zagraniczna.

Fachowcy podkreślają, że praca handlowca wcale nie należy do najłatwiejszych. "Dziś możemy kupić wiele towarów, dlatego nie wystarcza, aby przedstawiciel sprzedawał tylko dany produkt, czy usługę. Dobry handlowiec sprzedaje przede wszystkim swój własny wizerunek oraz korzyści, jakie uzyska klient" - mówi Katarzyna Wójcikowska z poradni psychodynamicznej Assum. Ważne atuty dobrego przedstawiciela handlowego to pewność siebie, uczciwość, kultura osobista, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.