Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wstępne wyniki tegorocznych matur. Maturę zdało 80 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Egzamin pisemny z języka polskiego zdało 94 proc. abiturientów, z matematyki – 85 proc., a z angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) – 93 proc.
Minister edukacji, Barbara Nowacka, skomentowała te wyniki, mówiąc: Tak szczerze – mogło być trochę lepiej. Podkreśliła, że na rezultaty wpłynęły m.in. likwidacja gimnazjów oraz pandemia COVID-19, które dotknęły te roczniki. Minister Nowacka zaznaczyła, że naprawa systemu oświaty to proces, który wymaga czasu.
Matematyka największym wyzwaniem
Szczególny niepokój budzą wyniki z matematyki, zarówno na maturze, jak i na egzaminie ósmoklasisty (gdzie średnia wyniosła tylko 50 proc. punktów). Dyrektor CKE, Robert Zakrzewski, zasugerował, że zwiększenie liczby zadań otwartych w arkuszu mogło podnieść poziom trudności.
Ministerstwo Edukacji Narodowej już podjęło działania, aby wzmocnić naukę matematyki. Resort we współpracy z Politechniką Warszawską uruchomił program "Inteligentna matematyka – zeszyt online" dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, wykorzystujący sztuczną inteligencję. Minister Nowacka podkreśliła jednak, że efekty tego programu będą widoczne dopiero za kilka lat.
Dodatkowo, MEN otworzyło studia wspierające nauczycieli w metodycznym uczeniu matematyki, widząc w tym obszarze duży problem. Minister Nowacka skrytykowała poprzedników, zarzucając im skupianie się na polityce historycznej zamiast na przygotowaniu młodzieży do współczesnego świata, gdzie matematyka jest kluczowym narzędziem.
Różnice między typami szkół i sesja poprawkowa
Wyniki matur wyraźnie różnią się w zależności od typu szkoły:
- W liceach maturę zdało 86 proc. absolwentów.
- W technikach – 70 proc. absolwentów.
- W szkołach branżowych II stopnia – zaledwie 14 proc. absolwentów.
Minister Nowacka zwróciła uwagę na słabsze wyniki w technikach i szkołach branżowych, zapowiadając analizy CKE, które mają wskazać, jak wspierać młodzież i nauczycieli.
Dobra wiadomość dla tych, którym się nie powiodło: 13 proc. abiturientów, którzy nie zdali tylko jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Pełne wyniki matur, uwzględniające sesje majową, czerwcową (dodatkową) i sierpniową (poprawkową), CKE ogłosi 10 września.
Matura po nowemu
Tegoroczni maturzyści to pierwszy rocznik, który zdawał egzaminy ponownie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej, a nie na podstawie wymagań egzaminacyjnych wprowadzonych z powodu pandemii COVID-19. Obecnie obowiązuje tzw. "odchudzona podstawa", w której treści nauczania uszczuplono o 20 proc. Minister Nowacka również zwróciła na to uwagę.