W tym miesiącu uczniowie będą chodzić do szkoły 20 grudnia, potem zaczynają się ferie świąteczne. Teoretycznie szkoły powinny być znów otwarte 2 i 3 stycznia, ale większość szkół weźmie wtedy dni dyrektorskie, czyli wolne od nauki, które można wykorzystać dowolnie w ciągu roku szkolnego. W ten sposób będą mieli wolne aż do poniedziałku, 6 stycznia (święto Trzech Króli). Czyli ponad dwa tygodnie.
Czy w szkołach nie ma za dużo wolnego?
Kilka tygodni później zaczną się ferie zimowe. W kilki województwach początek zimowej przerwy to 20 stycznia (kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie). To więc kolejne dwa tygodnie wolnego.
Dla uczniów raj, ale rodzice mają problem, jak zorganizować czas swoim pociechom w tym czasie, zwłaszcza gdy mowa o najmłodszych uczniach. To rozpoczyna trwającą od dłuższego czasu dyskusję, czy w szkołach nie ma przypadkiem za dużo wolnego od nauki.
Nauczyciel odpowiada oburzonym rodzicom
Nauczycieli w obronę wziął polonista i pisarz. "Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra" pisze Dariusz Chętkowski w Polityce.
Ferie zimowe 2025. W jakich terminach?
W przyszłym roku ferie zimowe zaplanowano jak zawsze z podziałem na województwa w następujących terminach:
- 20 stycznia-2 lutego 2025 - kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie,
- 27 stycznia - 9 lutego 2025 - podlaskie i warmińsko-mazurskie,
- 3-16 lutego 2025 - dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie,
- 17 lutego-2 marca 2025 - lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Szukasz ważnych i wiarygodnych informacji? Zaprenumeruj Dziennik Gazetę Prawną