Szefowa resortu edukacji podkreśliła w liście, że zmiany, które dotychczas wprowadziło ministerstwo – w tym przede wszystkim uszczuplone podstawy programowe – to wstęp do właściwej reformy planowanej przez MEN na rok 2026.

Reklama

"Od dziś zarówno nauczyciele, jak i uczniowie będą mogli spokojniej, bardziej wnikliwie zapoznawać się z zagadnieniami poruszanymi na szkolnych zajęciach. Młodzież zyska czas na poszerzanie swoich zainteresowań czy zacieśnianie rówieśniczych relacji, a Państwo, Szanowni Rodzice, przestrzeń do budowania rodzinnych więzi" – zaznaczyła Barbara Nowacka.

Nowacka o reformach w szkole: Wspólnie budujemy przyszłość edukacji

Odciążenie wszystkich członków szkolnej wspólnoty ma dodatkowy wymiar.

"[…] jestem przekonana, że tworzenie szkolnej społeczności warunków do wszechstronnego rozwoju to istotny krok na drodze do zbudowania nowoczesnego, a przede wszystkim efektywnego systemu oświaty. Szkoły tworzonej w oparciu o najwyższe standardy edukacyjne, trwałe relacje łączące kuratorów, dyrektorów, dydaktyków, rodziców, jak również dialog z instytucjami publicznymi czy organizacjami pozarządowymi. Miejsca bezpiecznego, otwartego i przyjaznego; takiego, do którego chce się wracać każdego dnia" – dodała Minister Edukacji.

Istotną kwestią pozostaje też włączenie uczennic i uczniów do debaty o przyszłości polskiej edukacji. Minister Barbara Nowacka wskazała, jak ważne jest uczynienie słyszalnym głosu ludzi młodych w sprawach, które dotyczą ich bezpośrednio. Świadomość praw przysługujących młodzieży szkolnej to, zdaniem szefowej resortu, szczególny krok na drodze budowania dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego.

Kolejnym krokiem jest zapewnienie dydaktykom należnego szacunku w społeczeństwie.

Reklama

"Szanowne Nauczycielki, Szanowni Nauczyciele, nieustannie przyglądam się najlepszym rozwiązaniom dotyczącym pragmatyki tego szczególnego zawodu, a zwłaszcza regulacjom odnoszącym się do Państwa roli w oświacie. Poczucie satysfakcji z codziennej pracy to również godne warunki finansowe. Dlatego zapewniam, iż ustalone w styczniu 2024 roku 30- i 33-procentowe podwyżki Państwa pensji są jedynie początkiem procesu koniecznych zmian w tym obszarze".

Treść listu oraz materiał wideo dostępne są na stronach gov.pl