Rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2024 r. Dotyczy warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Jak wcześniej informowało Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiana przepisów wynika z potrzeby umożliwienia bardziej elastycznego organizowania nauki religii w szkole lub przedszkolu, gdy liczba zgłoszonych uczniów w poszczególnych oddziałach lub klasach w szkole lub dzieci w przedszkolu jest niewielka.

Reklama

Przeciwko takim zmianom protestowała Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi podkreślili, że nauczanie religii "stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka". Obecnie, szkoła musi zorganizować lekcje religii w danej klasie, jeżeli wolę nauki wyrazi co najmniej 7 uczniów.

Zgodnie z nowymi przepisami przedszkole i szkoła organizują lekcje religii w oddziale przedszkola lub oddziale (np. w klasie I a) szkoły, jeżeli na naukę religii zgłosi się nie mniej niż siedmioro wychowanków danego oddziału w przedszkolu lub uczniów w szkole. Jeśli na naukę religii zgłosi się mniejsza liczba dzieci, przedszkole i szkoła organizują dla nich naukę w grupie międzyoddziałowej lub w grupie międzyklasowej.

Łączenie w grupy na religii

Reklama

Założeniem nowelizacji jest poszerzenie możliwości organizacji nauki religii i etyki w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych złożonych także z wychowanków lub uczniów, którzy do tej pory nie byli łączeni na tych zajęciach z wychowankami lub uczniami z innych oddziałów lub klas. Oznacza to – poinformowano – że dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w taką grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.

Rozporządzenie wprowadza zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą: uczniów klas I–III albo klas IV–VI lub klas VII i VIII. W grupie międzyklasowej mogą być więc uczniowie np. z klasy I i III szkoły podstawowej, ale już nie z klasy II i V szkoły podstawowej.

Limity na lekcjach religii

Przepisy określają również maksymalną liczbę osób, które mogą uczestniczyć w zajęciach. Dla dzieci w przedszkolach i dla uczniów klas I–III szkół podstawowych wynosi ona 25, dla pozostałych uczniów we wszystkich typach szkół – 28.

Maksymalna liczba wychowanków lub uczniów w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej zmieni się, jeżeli w grupie będzie uczyło się dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. W takim przypadku zastosowanie będą miały przepisy rozporządzenia ministra edukacji w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Maksymalna liczebność takiej grupy zostanie ustalona na podstawie przepisów paragrafu 6 rozporządzenia stosownie do potrzeb edukacyjnych ucznia z niepełnosprawnością. Zasady te będą dotyczyły również organizowania zajęć z etyki.

Ile godzin religii od 1 września 2024 r.?

W ubiegłym roku szkolnym nauka religii w przedszkolach i szkołach publicznych odbywała się w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Tygodniowy wymiar godzin lekcji etyki – miał natomiast prawo ustalić dyrektor szkoły. Tak samo będzie w roku szkolnym 2024/2025.

Zgodnie z zapowiedzią minister Edukacji Barbary Nowackiej zmniejszenie godzin religii jest możliwe dopiero od 1 września 2025 r. Trwają prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi jedną godzinę lekcji religii w szkołach od roku szkolnego 2025/2026.