Powstanie lista patriotycznych bohaterów, lektur i wycieczek - informuje RMF. Lider ludowców wskazał, że ma to być "zbiór rozwiązań zapobiegający jakiejkolwiek rewolucji – czy to lewackiej, czy prawackiej".
Według RMF problem polega jednak na tym, że projekt nie został jeszcze skonsultowany z Ministerstwem Edukacji Narodowej, zarządzanym przez Barbarę Nowacką. O pomyśle nie słyszała wcześniej Katarzyna Lubnauer, sekretarz stanu w MEN. Według niej projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym to inicjatywa PSL-u.
Myślę, że pan premier Kosiniak-Kamysz wypowiada się nie jako minister obrony narodowej, tylko - podejrzewam - jako prezes PSL-u, czyli jednej z partii koalicyjnej - powiedziała w rozmowie z reporterem RMF FM.
Dla mnie jest dość oczywiste, że żadne tego typu sprawy nas nie poróżnią, bo my ściśle współpracujemy z Ministerstwem Obrony Narodowej - dodała. Pytana, czy ustalanie listy lektur leży w kompetencjach jej resortu, Lubnauer odparła, że "MEN to nie MON".
MEN o wychowaniu patriotycznym
Szefowa MEN Barbara Nowacka odniosła się wczoraj w Sejmie do pytań dotyczących kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Mówiła m.in. o wprowadzeniu przedmiotu edukacja obywatelska, który zastąpi HiT; podkreśliła, że ministerstwo w swoich kierunkach polityki oświatowej państwa za jeden z fundamentów przyjęło wychowanie patriotyczne.
W pracach nad przedmiotem edukacja obywatelska kładziemy duży nacisk na jego praktyczny wymiar. Program edukacji obywatelskiej będzie składał się z czterech komponentów: wiedzy o regionie, Polsce, Europie i świecie. Będzie też wzmacniał postawy patriotyczne poprzez wiedzę o tym, jak działają instytucje państwowe, jak ważna jest partycypacja społeczna i poszanowanie praw konstytucji, ale także praw obywatelskich i praw człowieka – powiedziała Barbara Nowacka, minister edukacji