Jerzy Owsiak uważa, że w polskich szkołach brakuje odpowiedniej opieki psychologicznej. Zamiast wydawać miliardy na Telewizję Publiczną, jego zdaniem lepiej byłoby przeznaczyć te środki na walkę z katastrofalną sytuacją w psychiatrii dzieci i młodzieży. Problem ten ostatnio przybrał na sile.

Reklama

Fala prób samobójczych wśród młodzieży

Reklama

Około 40 proc. młodych ludzi w wieku od 10 do 19 lat myśli o samobójstwie – wynika ze wstępnej analizy 160 tys. badań ankietowych przeprowadzonych przez Fundację Unaweza, której prezeską jest Martyna Wojciechowska.

Ponad 2 tys. dzieci w ubiegłym roku podjęło w zeszłym roku próbę samobójczą. 150 tych prób zakończyło się śmiercią. Wiemy, że statystyki za styczeń są alarmujące. Od początku 2023 roku policja odnotowała 148 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży – przekonywała w Senacie Martyna Wojciechowska.

Chciałabym przemówić jako mama i podzielić się bardzo osobistym doświadczeniem. Dwa lata temu moja córka odebrała telefon od swojej koleżanki, która zdradziła jej, że zamierza dokonać próby samobójczej. Opowiedziała jej o szczegółach i uczyniła ją swoją powiernicą. Dzielę się z Państwem tą informacją za jej wiedzą i pełną zgodą – zaznaczyła dziennikarka.

Reklama

To był moment, w którym weszłyśmy w strefę ogromnego mroku. Po pierwsze, chciałam wtedy pomóc i uratować to dziecko. Po drugie, chciałam pomóc swojemu dziecku, które absolutnie nie dźwigało tej odpowiedzialności. Trafiłam na ścianę. Byłam tą zdesperowaną mamą, która szukała pomocy. Czy szkoła była gotowa na szybką, przemyślaną wcześniej reakcję? Nie, akurat ja nie miałam takiego szczęścia, ale wiem, że jest wiele takich placówek – przyznała się Wojciechowska.

Raport o zdrowiu psychicznym młodzieży

W ramach Fundacji Unaweza, której prezeską i założycielką jest Martyna Wojciechowska, przeprowadzono największe w Polsce badanie dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Do tej pory młodzi ludzie wypełnili ponad 160 tys. ankiet na temat problemów dręczących ich psychikę. Na ich podstawie 17 kwietnia zostanie opublikowany raport "Młode głowy – otwarcie o zdrowiu psychicznym", który ma posłużyć do wypracowania tzw. złotego standardu dotyczącego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce.

To nie jest tak, że rodzice się nie interesują, że nauczyciele nic nie chcą robić. Młodzi ludzie chcą mówić, a my chcemy ich słyszeć – podkreśla Wojciechowska. Kolejnym etapem ma być powstanie ogólnopolskiego programu profilaktycznego o charakterze edukacyjnym, który mógłby działać od nowego roku szkolnego.