Egzamin ósmoklasisty to dla uczniów szkół podstawowych najważniejszy jak dotąd sprawdzian wiedzy. Od jego wyników zależy dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Jak pokazują statystyki z ostatnich lat, nastolatkowie najgorzej radzą sobie z częścią matematyczną. W porównaniu z egzaminem gimnazjalnym na egzaminie ósmoklasisty z matematyki ma być więcej zadań praktycznych. Co sprawia uczniom najwięcej trudności?

Reklama

- Próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki, przeprowadzony w grudniu ubiegłego roku, był dość trudny. Widać dużą dysproporcję w poziomie trudności między poleceniami otwartymi a zamkniętymi, które są znacznie łatwiejsze. Uczniom dużą trudność sprawiają zadania, którym na lekcjach matematyki nie poświęca się zbyt wiele czasu, np. te dotyczące prędkości. Egzamin próbny pokazał, że młodzież ma także problem ze skomplikowaną konstrukcją zadań – tłumaczy Anna Fila, ekspert MathRiders.

Do egzaminu zostały dwa miesiące, czasu na naukę jest coraz mniej. Pora rozpocząć generalną powtórkę materiału. Na co zwrócić największą uwagę podczas przygotowań do egzaminu?

Oto 5 rad eksperta MathRiders dla przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki:

1. Rozwiązuj przykładowe testy. Dzięki rozwiązywaniu testów przed egzaminem oswoisz się ze specyficzną formułą sprawdzianu i zweryfikujesz luki w wiedzy. Rozwiązując przykładowe zadania egzaminacyjne, wykorzystujesz wiedzę teoretyczną w praktyce.
2. Nie rób zbędnych przerw. Rozwiązuj testy w całości, nie rób przerwy po każdym zadaniu. Spróbuj skoncentrować się wyłącznie na rozwiązywaniu zadań. Zadbaj o komfortowe warunki nauki. Usiądź w spokojnym miejscu, wyłącz wszystkie elektroniczne rozpraszacze.
3. Szczególną uwagę zwróć na zadania z udowadnianiem. Są na każdym arkuszu egzaminacyjnym. Bardzo często pojawiają się polecenia związane z własnościami trójkątów i czworokątów.
4. Powtórz geometrię. Zrób powtórkę ze wszystkich zależności i własności zachodzących wśród figur geometrycznych płaskich i przestrzennych. Przypomnij sobie twierdzenie Pitagorasa oraz zadania z obliczaniem pola powierzchni i objętości.
5. Zastanów się, co sprawia Ci najwięcej trudności. Wypisz na kartce te działy, które wydają Ci się najtrudniejsze. Poszukaj przykładowych zadań z tego zakresu i poćwicz. Uczniowie często mają problem z obliczeniami procentowymi, działaniami na potęgach i pierwiastkach, a także z wyrażeniami algebraicznymi.