Nauczyciel roku bije w polską szkołę: Pruski model, który nadal trzyma się mocno [WYWIAD DZIENNIK.PL]

| Aktualizacja:

"System edukacji w Polsce ma cały czas poważny grzech na sumieniu: nie uczy umiejętności uczenia się nowych umiejętności, krytycznego i kreatywnego myślenia – to dwie strony tego samego medalu – oraz kompetencji intra- oraz interpersonalnych" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018. Jak jeszcze ocenia polską szkołę?

wróć do artykułu
  • ~PISSSS
    (2018-10-29 20:14)
    PIS PIS PIS PIS PIS
  • ~dziedzic pruski
    (2018-10-29 20:48)
    I bardzo dobrze, że pruski model ciągle żywy. Ordnungu nigdy dość przy tym całym bajzlu zarówno po stronie uczniów nauczycieli i rodziców. Może nie jest to model najdoskonalszy ale ze względu na materiał konieczny.
  • ~gimbaza
    (2018-10-29 20:54)
    No tak, tak. Dać się wszystkim wypowiedzieć... Mój postulat jest taki. Jak już ta szkoła musi być to proszę by w miejsce przerw wprowadzono lekcje, a w miejsce lekcji przerwy ;)
  • ~Rodzic
    (2018-10-29 20:54)
    Bije w MEN, a nie polską szkołę.
  • ~Synowiec Iwona z Węgrowa
    (2018-10-29 21:24)
    Dlaczego on atakuje ministerstwo edukacji? To jakiś kodowiec?
  • ~ala
    (2018-10-29 22:00)
    Niesamowity człowiek! Życzę aby jeszcze dłuuugo był nauczycielem , zgadzam się w całości z jego wypowiedzą.
  • ~bertsi
    (2018-10-29 22:14)
    Jakie są osiągnięcia tego Pana? Czy jego uczniowie są znanymi naukowcami (mają zachodnie granty) i często są zapraszani na zachodnie uniwersytety? A może są znanymi biznesmenami lub menadżerami (zajmują wysokie stanowiska w korporacjach)? Itd. Czy też pracują w Wlk. Brytanii na zmywaku? Co jest zresztą spełnieniem ich marzeń. Akurat po padnięciu Nokii Finlandia nie jest żadnym przykładem do naśladowania. Ponadto, te samobójstwa.
  • ~asteroida
    (2018-10-29 22:23)
    Panie nauczycielu roku. Liczą się działania efektywne a nie afekciarskie.
  • ~redo
    (2018-10-29 22:32)
    Polecam profesora Nalaskowskiego z Torunia, który przed laty co nieco napisał o nauczycielach, którzy mają ciągnąć ten wóz edukacji... W oparciu o ich własne wypowiedzi.
  • ~Merk
    (2018-10-29 22:41)
    Tak oto mądry, wyjątkowo mądry człowiek za syntetyczną porządną diagnozę stanu polskiego szkolnictwa dostaje po głowie. Co za kołtuństwo
  • ~solonaryba
    (2018-10-29 22:49)
    Nie do końca zgodzę się z panem nauczycielem. Problemem polskiego szkolnictwa są nauczyciele, tak nauczyciele. Szkoła nie jest dla naszych dzieci, szkoła to miejsce pracy nauczycieli, gdzie nauczyciel ma odbębnić swoje i tyle. A dzieci to niezbędny dodatek, ale tylko dodatek. To po pierwsze, a po drugie to poziom naszych nauczycieli. Nie oszukujmy się, duża część nauczycieli to miernoty które nie dawały sobie rady na pięcioletnich studiach i przenosili się na "studia nauczycielskie" okrojone trzyletnie, lub bały się normalnego rynku pracy. I potem tacy ludzie uczą nasze dzieci. Taki "nauczyciel" nie potrafi wyrobić sobie szacunku u uczniów jak i naszych wspaniałych rządzących i mamy tego efekty w szkołach. Z tego powodu w szkołach panuje coraz większy chaos a i program nauczania robi się coraz głupszy.
  • ~motek
    (2018-10-29 23:16)
    Gdybym tak dał zadanie moherowym bandytom: Proszę streścić powyższy tekst, to by powiedzieli: Zdradzieckie lewactwo!
  • ~[ ╲╱]㋡[├─┤]
    (2018-10-29 23:16)
    A co z modelem szkolnictwa w Azji - pan nauczyciel tak ładnie ominął... w Azji stawia się na dyscyplinę i hierarchie, stawia się na wyniki mierzalne i uczniowie z Azji przewyższają swoich kolegów umiejętnościami... Taki nam nowoczesny świat elity stworzyły że teraz musimy walczyć z Azja a nie miękko pie.rdzą.co Finlandią. Nasze dzieci nie mają tego komfortu który mieliśmy my - od małego muszą uczyć się konkurencji i kompetencji i będzie im dużo ciężej niż nam. Dlatego trzeba przyspieszyć wchodzenie w edukacje, wymuszać socjalizacje dzieci w przedszkolach - właściwie rozpoczynać od 3 - 4 roku budowanie samodzielności dziecka.
  • ~motek
    (2018-10-29 23:18)
    Super inteligentny facet ze zdrowym pedagogicznym rozsądkiem. Brawo!
  • ~motek
    (2018-10-29 23:31)
    Dla za wielu Polaków jest nasza matka Ziemia płaska!
  • ~Anonim
    (2018-10-29 23:35)
    Nastepny dowod na to ze dzisiaj media nie sa po to zeby informowac, ale po to zeby sterowac spoleczenstwem, jak w systemach totalitarnych. Kreuja "guru" z nikogo a nastepnie uzywaja go zeby robic pranie mozgu. Te niemieckie metody na Polakow nie dzialaja bo sa bardzo wyczuleni na manipulacje po 50ciu latach komuny. Chyba czas zeby spoleczenswo przejelo rowniez role mediow. technologia jest dostepna. Oj pseudo-dziennikarze, bedziecie bezrobotni.
  • ~Don Biszkopt
    (2018-10-30 00:14)
    Szkoła ma uczyć krytycznego myślenia? Śmierdzi na kilometr kulturowym marksizmem!
  • ~zxxc
    (2018-10-30 02:12)
    dla mnie ta wypowiedz to sklejka ogolnikow rzucanych przez srodowiska lewicowe. odrealnienie stara sie zatuszowac cytatami i odwolaniami do zaczytanych gdzies tez. wyksztalcony, ale nie madry zyciowo. anarchistyczne wizje walki ze szkola tzw pruska maja taki problem, ze nic nie proponuja konkretnego w zamian. pomysl na lekcje gdzie wpada nauczyciel i straszy dzieci asteroida jest glupi i naiwny. po pierwsze dzieci nie powinno sie straszyc w imie nauczenia kilku wzorow matematycznych, po drugie straszyc mizna kilka razy. nA dluzsza mete sie to nie uda. dostal nagrode o 15 lat za wczesnie. za mlody i naiwny. zbyt bardzo wierzy tezom ze swiata Wyborczej. sam za te 15 lat polowe swojej wypowiedzi bedzie podwazal.
  • ~hert
    (2018-10-30 03:26)
    palant roku
  • ~Środa
    (2018-10-30 06:08)
    Szkoda ze dopiero teraz to odkrył. Ciekawe ile lat jest nauczycielem i dlaczego wybrał ten zawid. Zycze powodzenia w przeprowadzaniu zmian u podstaw.

Może zainteresować Cię też: