Handlowcy obniżyli marże i zaproponowali tańsze produkty, spodziewając się, że nie będzie już takiego efektu programu „Rodzina 500 plus” jak w ubiegłym roku, kiedy wyraźnie wzrosła skłonność do kupowania towarów lepszej jakości i droższych. Obecnie sieci stosują różne zabiegi, by zachęcić do zakupów. Biedronka proponuje koszulkę na zajęcia gimnastyczne w komplecie ze spodenkami i workiem, a wszystko w cenie 19,90 zł. W latach ubiegłych za każdą rzecz trzeba było zapłacić osobno – po 18,99 zł i 4,99 zł za worek.

Reklama

Andrzej Faliński, niezależny ekspert ds. handlu, zauważa, że najtaniej za wyprawkę zapłacimy, jeśli zdecydujemy się ją skompletować, odwiedzając przynajmniej dwa, trzy markety. Każdy postawił bowiem na inny asortyment, który oferuje w najniższej cenie.

W tym roku po raz kolejny za podręczniki dla uczniów zapłaci szkoła z pieniędzy, które dostanie od ministerstwa. Przykłady z ubiegłego roku pokazują jednak, że nie każdej placówce starczają one na zakup kompletu książek. Bywa, że na niektóre ćwiczenia rodzice muszą wyłożyć z własnej kieszeni. Po ich stronie jest też koszt związany z zakupem podręcznika do religii czy dodatkowych książek, których oczekują nauczyciele, by lepiej zrealizować podstawę programową. Przykładem może być atlas.