Stypendia często przeznaczona są dla konkretnych grup docelowych, stąd podział na te naukowe, artystyczne czy sportowe. Jeśli studiujemy w Polsce, poszukiwania warto rozpocząć na stronie naszej uczelni. Najprawdopodobniej zawarła umowy bilateralne z zagranicznymi uniwersytetami. Stypendia są dostępne również w ramach programu Erasmus+, w tym przypadku służą one najczęściej pokryciu miesięcznych kosztów utrzymania (oscylują w okolicach 500–600 euro miesięcznie) i różnią się w zależności od formuły i kierunku wyjazdu.
– Nie jest to wysoka kwota, więc trzeba mieć swoje oszczędności – mówi Laura Tlałka, przed którą jeszcze cztery miesiące nauki na Taylor’s University w Malezji. Czesne opłaca dzięki stypendium z Erasmusa.
Jeżeli oferta dostępna na stronie naszej uczelni nas nie zadowoli, to w sieci znajdziemy portale zawierające informacje o innych stypendiach. Jednym z większych kompendiów wiedzy jest strona MojeStypendium.pl. Zainteresowani znajdą tam nie tylko przydatne narzędzia pozwalające na spersonalizowane wyszukiwanie programów (podział według rodzaju, grupy docelowej, kierunku czy organizatora), lecz także liczne artykuły i dane statystyczne. Zaplanowanie uczestnictwa ułatwia kalendarium stypendialne. Na stronie można zapoznać się z programami z ponad 30 krajów, wśród których są także bardziej egzotyczne kierunki. Opisane tam stypendia przyznawane są nie tylko przez uczelnie wyższe, lecz także przez instytucje rządowe poszczególnych państw, organizacje międzynarodowe, rozmaite fundacje i stowarzyszenia, a także wielkie korporacje (chociażby bank Santander czy Google). Odnośniki kierują nas bezpośrednio do stron organizatorów, na których można sprawdzić wymagania oraz rozpocząć proces rekrutacyjny. Warto odwiedzić też anglojęzyczne portale, np. ScholarshipPortal.com i Scholarships.com (poświęcony wyłącznie ofertom z USA). Rekrutację dla ubiegających się o zagraniczne stypendia artystyczne prowadzi także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbycie stażu bądź podjęcie studiów tą drogą możliwe jest w 14 krajach. Szczegóły dostępne są na rządowej stronie Gov.pl.
Do państw z najobszerniejszą ofertą stypendialną dla zagranicznych studentów należą przede wszystkim USA, Wielka Brytania, Niemcy i Chiny. Warto zaznaczyć, że dzięki obecności w UE Polakom przysługuje prawo studiowania na każdej uczelni wyższej w państwach Unii, na takich samych zasadach jak ich obywatelom. Ponadto jesteśmy jednakowo uprawnieni do otrzymywania stypendiów. Oczywiście nie oznacza to, że zasady przyjmowania i opłat za studia są wszędzie takie same, różnią się także możliwości otrzymania wsparcia finansowego. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie Europa.eu, kolejno w zakładkach: „Edukacja i młodzież”, „Uczelnie wyższe — opłaty i pomoc finansowa”.
Możliwości pozyskania funduszy na studiowanie za granicą jest mnóstwo. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, istotne jest przemyślenie swoich priorytetów, dokładne zapoznanie się z ofertą oraz sumienne przejście procedur rekrutacyjnych. Warto próbować, zdobycie wymarzonego stypendium to dla wielu początek wspaniałej przygody. Karolina Noszczyk, otrzymująca przez cztery lata pełne, sportowe stypendium na Madonna University w Michigan, tak ocenia swoje doświadczenia: „To była najlepsza decyzja w moim życiu, cały proces kwalifikacji był bardzo trudny, miałam wiele chwil zwątpienia, ale opłaciło się. Ameryka od zawsze mnie fascynowała, a wyjazd dodatkowo motywował mnie do nauki języka angielskiego”.
Kacper Zieleniak
Fenestra: Gazeta Studencka
Dziennik Gazeta Prawna 191/2022 dodatek Na studia
pobierz plik